„Toto je opravdu ojedinělý případ," řekla dnes Mosteckému deníku mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

„Muž je podezřelý z přečinů poškození cizí věci a výtržnictví," sdělila Mosteckému deníku mluvčí policie v Mostě Ludmila Světláková.

Je možné, že policie rozšíří právní kvalifikaci na obecné ohrožení. Vyslechnutý muž je po propuštění z policejní cely na svobodě. Podle policie nebyl během incidentu zraněn žádný cestující. Strojvůdce vyvázl z potyčky s pohmožděninami.

Jako pominutý

Případ se stal v úterý večer na lince Děčín - Most - Chomutov. Když vlak vyjel ze stanice Želenice u Mostu, začal se do kabiny strojvedoucího dobývat agresivní muž robustní postavy. Urval kladívko pro nouzové rozbíjení oken, zničil skleněnou výplň dveří a vtrhl do kabiny, v čemž mu posádka nedokázala zabránit.

Začal v ní rozbíjet vybavení a měl napadnout strojvedoucího. V kabině byl ještě vlakvedoucí. Strojvedoucí se za jízdy snažil útočníka vytlačit z kabiny, ale nepodařilo se.

Na nádraží v Mostě zakročila státní policie. Nejprve vyzvala útočníka, ať kabinu opustí. Muž ale nereagoval a pokusil se napadnout policistu. V tom okamžiku hlídka agresora zpacifikovala.

"Řádil jako pominutý," uvedla Ilona Kozlová, mluvčí mosteckých strážníků, kteří přijeli na nádraží na pomoc.

Útočník z vlaku v nemocnici. Má pouta.Muž dechovou zkoušku na alkohol odmítl a byl odvezen na vyšetření do nemocnice, kde si ho městská policie nafotila a snímek zveřejnila dnes na webu města. Muž po prohlídce skončil v policejní cele.

Měl pozitivní orientační test na pervitin. Po výslechu byl propuštěn. Vyšetřování pokračuje dalšími výslechy.

Materiální škody na kabině České dráhy předběžně odhadly na 30 tisíc korun. Během incidentu mělo být v moderní vlakové soupravě několik desítek lidí. V Mostě musely vystoupit a využít následující spoje, protože vlak nemohl dále pokračovat. Někteří přestoupili do rychlíku. Kvůli incidentu nejely celkem dva spoje.

Podle Pistoriusové se s agresivními cestujícími setkávají obvykle průvodčí ve vagonech, kde čelí opilcům i narkomanům. Případ z Mostecka je výjimečný útokem přímo na kabinu strojvedoucího, kam se v jiných typech vlaků nepovolaní těžko dostanou.