„Policisté kontrolovali státního příslušníka Vietnamu, který na výzvu policisty předkládá Průkaz k pobytu na území ČR. Zkušený policista předal k nahlídnutí doklad kolegovi s poznámkou, že se mu nezdá podoba bledého muže. Pochybnosti vedou policejní hlídku k rozhodnutí, že muže převážejí raději na základnu, kde je možné porovnat otisky prstů. Tušení se potvrdilo. Otisky jsou přiřazeny k jinému jménu cizince, který se na našem území zdržuje od 30.04.2008 ne­legálně,“ vzpomíná na událost Miroslav Vlach z ústecké cizinecké policie.

Pražská cizinecké policie Vietnamci tehdy vystavila výjezdní příkaz s dobou platnosti do 29. 4. 2008. Pod tíhou argumentů se zadržený muž přiznává a žádá o jeden telefonát za přítomnosti tlumočníka. Po chvilce skutečně přichází jiný Vietnamec a přináší jeho pravý doklad bez platného víza. Usvědčený cizinec spoléhal na podobu kamaráda a nyní měl co vysvětlovat: Kdo mu půjčil pobytový doklad a proč nevycestoval z ČR.

Policisté uzavírají případ správním vyhoštěním na dobu 3 let a cizinec je eskortován do Záchytného zařízení pro cizince v Bělé – Jezové, kde vyčká na odlet do Vietnamu. A jeho kamarád s platným pobytovým dokladem bude mít také problémy.