To jsou příběhy, které se odehrály v minulých dnech před Krajským soudem v Ústí.
Již jsme informovali o tom, že v necelých dvaceti letech Pavel Krym z Varnsdorfu chodí s eskortou a pouty na rukou. Je ve vazbě a před ústeckým krajským soudem čelí obžalobě kvůli šíření drog. Hrozí mu až deset let vězení.

Je obžalován, že od června 2008 do února 2009 ve Varnsdorfu a dalších místech prodával nebo daroval amfetamin – pervitin zhruba ve sto případech. Například patnáctiletému chlapci a dvěma chlapcům mladším osmnácti let.

Matka žila v pekle

Matka jednoho mladíka, kterému dodával Krym pervitin, před soudem jako svědkyně uváděla, že před několika lety její mladistvý syn začal náhle krást věci z bytu. Proto si koupila testy na drogy, donutila syna k testu a podle toho zjistila, že užívá pervitin.
Začal zoufalý boj s drogou. Žena před soudem uvedla, že nejstrašnější byla bezmoc, se kterou zjišťovala týden po týdnu, jak se ztrácejí věci z bytu, jak se mění psychika jejího syna a byla proti tomu bezmocná.

„Používali inzulínky, ta má velmi malou jehličku, neviděla jsem proto vpichy po droze,“ říkala v soudní síni a plakala. Matka byla tak nešťastná, že měla až sebevražedné myšlenky. Požádala o pomoc sociálku, nakonec skončil její syn v diagnostickém ústavu. Když o tom před soudem hovořila, rozplakala se.

Nejstrašnější je, že jsem matku vypovídající před soudním senátem pozoroval předtím na soudní chodbě. Bavila se se ženami, které tam přišly také jako svědkyně, byla veselá, vtipkovala.

V okamžiku, kdy si musela jako svědek připomenout peklo předchozích let, opět se na světle okamžiku objevila pravá podstata její přítomnosti: únava z toho, co prožila, a strach z toho, co bude se synem dál.

Teď je jejímu synovi již přes osmnáct let. Matka se bojí, co s ním bude dál. Ale také je přesvědčena, že teď již drogy nebere. To by znamenalo, že mladík má velkou šanci žít dál normálně mimo peklo drogové závislosti.

Podle ústeckého senátora Pavla Sušického jsou tyto případy jasným signálem, že je třeba evidovat vydávání léků s pseudoefedrinem, ze kterého se vyrábí pervitin.

Kvůli drogám je smutný také osud Jarmily Lubjanské (1984) z Teplic. Její situace se zkomplikovala ještě více kvůli drobným krádežím.

Zmařená šance

Byla v roce odsouzena podmínečně na dva roky vězení za padělání a pozměňování peněz ve stadiu pokusu. Současně nad ní byl vysloven dohled a byla jí dále uložena povinnost podrobit se ve zkušební době výcviku pro získání vhodné pracovní kvalifikace a podrobit se programu psychologického poradenství zaměřeného proti zneužívání návykových látek.

Jenže v roce 2009 se dopustila tří krádeží a byla teplickým okresním soudem odsouzena k trestu obecně prospěšných prací ve výměře 300 hodin. Aby problémů nebylo málo, ještě ze zpráv pracovníků Probační a mediační služby ČR vyplynulo, že odsouzená dívka byla vyřazena z metadonového substitučního programu pro opakované užití nelegálních drog.

Proto v těchto dnech v soudní síni zaznělo: „Soud za situace, kdy odsouzená v době, kdy měla prokazovat, že původně jí podmíněně odložený trest odnětí svobody je dostačujícím potrestáním za její trestnou činnost, a kdy namísto toho páchala další trestnou činnost, a v plném rozsahu nedodržela podmínky uložené současně se stanoveným dohledem, rozhodl soud o přeměně trestu na nepodmíněný trest,“ uvedl předseda senátu Ondřej Peřich.

„Nejsmutnější je, že na takto odsouzené lidi je třeba hledět také jako na oběti drog. Jejich trestná činnost jako padělání peněz a drobné krádeže jsou důsledkem toho, že potřebují peníze na drogy. Proto se nelze divit tvrdým postihům distributorů drog,“ uvedl k problému trestné činnosti drogově závislých ústecký policejní psycholog Josef Kovářík.