Případ domácího týrání dítěte začal v úterý dopoledne rozplétat teplický soud.

Tomáš H. a Veronika N, kteří žijí ve společné domácnosti v Bílině stojí před soudcem, protože jsou obvinění z fyzického násilí na jedenáctileté Báře, biologické dcery matky Veroniky a jejího přítele.

Státní zástupce jim klade za vinu, že dítě opakovaně bili rukojetí plácačky na mouchy, sprostě ji nadávali, zavírali ji do pokoje a to až do ledna loňského roku, kdy dítě samo požádalo o sociální pomoc. A to přes učitelku ve škole. Bála se totiž jít domů, protože ve škole dostala špatnou známku, za kterou prý dostane na zadek.

V té době ale už rodinu měla v hledáčku sociálka na základě předchozích podnětů.

Dítě po vyšetření skončilo pod ochranou v teplickém Klokánku, kde je prakticky do dnešní doby.

Tomáš H. a Veronika N. v soudní síni před předsedajícím Miroslavem Čapkem vinu odmítali s tím, že si to dítě vymýšlí.

Fabulace ze strany dítěte ale vyvrátila přizvaná soudní znalkyně.

V soudní síni v úterý vypovídala také sestra Veroniky N., u které dítě prakticky vyrůstalo, než se od ní Bára s matkou odstěhovaly k příteli. Právě ona požádala soud o svěření jedenáctileté školačky do péče. A řeší to samostatně soud. Zatím ale dítě zůstává v Klokánku. I když by rádo k tetě okamžitě odešlo.

Miloslav Čapek vyslechl i soudní znalkyni v oboru psychologie dětí. Ta dítě opakovaně vyšetřila, měla k dispozici také výslechy od policie, a na základě toho konstatovala, že si Bára nedokáže sama vymyslet příběh, kterým by se chtěla matce s přítelem za něco mstít. „S tím, co se dělo doma, se snažila naopak bojovat, až to dospělo do takové míry, že to neunesla," uvedla u soudu.

„Bára si nemá důvod vymýšlet. Prožila těžké období, což na ni zanechalo následky," uvedla znalkyně v oboru dětské psychologie.

Na dotaz soudce, zda to může mít následky do dalšího života, soudní znalkyně uvedla, že se to vyloučit nedá. Navíc ji v budoucnu čeká také řešení zvídavé otázky, která nepochybně přijde: Kdo je biologickým otcem. Protože to do dneška neví a matka i před soudem konstatovala, že to je její tajemství a nehodlá to dceři prozradit.

Soudce také nechal promítnout půlhodinový výslech Báry u policie. Jedenáctiletá školačka ho téměř celý probrečela, když vyprávěla, jak ji doma fyzicky týrali, jak ji nadávali, a jak ji zavírali do dětského pokoje.

Vypovídaly také učitelky z bílinských škol a pracovnice tamního domu dětí. Shodovaly se v tom, že u dítěte bylo patrné, že se doma něco děje a že není vše v pořádku. Dokládaly to pohmožděniny, které prý měla po těle. A což bylo vidět třeba na letním táboře, nebo při hodinách tělocviku.

Soudce chce vyslechnout ještě další svědky v celém případu. Hlavní líčení tedy bylo odročeno na příští týden.