Vlnu vzteku i solidarity vyvolal úterní incident na koupališti v Dubí, při kterém se popralo několik lidí, přičemž bitka to nebyla zrovna férová.

Podle svědků skupina sedmi Romů se v areálu koupaliště vrhla na mladíka bílé pleti, který se u brouzdaliště slovně zastal ženy, kterou už předtím atakovala jedna z romských maminek. Případem se zabývá policie. Napadený mladík skončil v nemocnici.

O celém incidentu informoval na sociálních sítích Petr Štefanec, který byl v úterý na koupališti se svou rodinou a viděl, co se semlelo. Podle něj si v dětském brouzdališti v Dubí hrála skupinka dětí.

"Pak jedno romské dítě, věřím, že nechtěně, začalo topit dítě takzvaně bílé. Matka bílého dítěte tam přiskočila a romské dítě odstrčila. A tím to mělo skončit. Bohužel se tak ale nestalo," popisuje v úvodu celého příběhu, který se jako lavina začal šířit po sociálních sítích s doprovodnými emotivními komentáři.

Blesk. Ilustrační snímek.
Západní polovinu Čech mohou zasáhnout silné bouřky. V pátek se ochladí

Matka agresivního dítěte měla podle svědků k druhé ženě přiskočit a za doprovodu sprostých nadávek ji začala bít a tahat za vlasy. Potyčku dvou žen chtěl ukončit jeden z přihlížejících mladíků, který se napadené vydal na pomoc.

"V tu chvíli už v bazénu byla naběhlá skupina romských chlapů," líčí Štefanec, co se seběhlo během pár vteřin. Brutální útoky ze strany početní převahy Romů ustaly až v okamžiku, když se mu Štefanec a další muži včetně plavčíka vydali na pomoc.

Na místo přiběhla hlídka městské policie a přijela policie. Zasahovala i záchranka, která si převzala zmláceného mladíka. "Byl celý krvavý, potrhaný, bez zubů, ale žije. Bazének plný jeho krve," popsal scénu jako z hororu svědek. Napadení mladíka a jeho zranění potvrdil i plavčík Martin, který měl zrovna službu.

Rekonstrukce teplického Aquacentra, další fáze - červenec 2018
Pozor, v Aquacentru už funguje pouze restaurace. Stavba jede podle plánu

Sanitka 25letého muže z Dubí převezla do nemocnice v Teplicích k ošetření. "Měl středně těžká zranění," konstatoval mluvčí záchranářů Prokop Voleník. Nikoho dalšího pak záchranáři na koupališti zvaném Plivátko ošetřovat nemuseli.

Případ vyšetřuje policie. Podle Jaroslava Jedličky z vedení teplické policie je vše na začátku vyšetřování a na závěry je brzo. „Musíme to celé prověřit, budeme vyslýchat zúčastněné i svědky,“ řekl Deníku šéf vyšetřovatelů.

Mluvčí policie Ludmila Světláková později Deníku upřesnila, že policie případ řeší zatím jako výtržnictví. Jak ale dodala, nelze vyloučit následné rozšíření kvalifikace o ublížení na zdraví. „Čekáme také na lékařskou zprávu. Rasistický podtext prozatím nevyšetřujeme,“ podotkla.

Šanovský park. Ilustrační foto.
Pistole a výhružky proti muslimům. Policie řeší incident z šanovského parku

Provoz koupaliště zajišťuje společnost Marius Pedersen. Vlastníkem je město Dubí. Vedení radnice hned druhý den po incidentu zavedlo opatření přímo v areálu. „Dění na koupališti bude sledovat kamera se záznamem,“ informoval starosta Petr Pípal s tím, že dalším krokem má být regulace vstupného, od které si město slibuje snížení počtu návštěvníků, hlavně přespolních.

„V těchto horkých dnech je návštěvnost extrémní. Především v odpoledních hodinách sem přijíždějí plné autobusy lidí z určitých míst Krupky a místní odcházejí,“ uvedl Pípal. Koupaliště bude také více pod dozorem. Ředitel Tomáš Pykal ve středu Deníku slíbil, že do areálu budou častěji zacházet na preventivní kontroly místní strážníci.

Podle Martina Ryby, který s romskými žáky v Teplicích dlouhodobě pracoval coby učitel, to má tato skupina obyvatel v krvi. „Jak jim někdo sáhne na dítě, hned jsou agresivní. Neznají, co bude zítra. Zajímá je, co je teď a hned to řeší jako komunita,“ komentoval případ z Dubí Martin Ryba, aniž by se někoho zastával.

Výstava Nomádi Evropy v Jízdárně teplického zámku
FOTO: Práci s drátem povýšili dráteníci ze Slovenska na umění

Mladíka, který musel čelit početní převaze v brutální bitce, se zastávají lidé na sociálních sítích. „Je to frajer. Má můj obdiv. Zároveň mi ho je líto,“ zní jeden z komentářů pod informacemi z úterního incidentu v Dubí na koupališti.

Už se také formuje sbírka. „Chtěl bych tomu potrhanému pomoci. Dát najevo, že takový čin by měl být odměněn,“ napsal na Facebooku do diskuzní skupiny Teplice Pavel Bruzek.

Koupaliště v Dubí je po úterním incidentu v běžném provozu. Mladík, který se živí jako číšník, je v domácím ošetření.

Ilustrační foto.
O „zbroják“ lidé přichází kvůli zdraví, vypršení platnosti i ztrátě bezúhonosti