Zato bublání, které tu a tam vycházelo na hladinu ledové vody od ponořeného policejního potápěče, lidské ucho v rachotu pracovního stroje prakticky ani nezaznamenalo.

NÁVRAT PO NĚKOLIKA DNECH

Co ovšem nešlo opodál za policejní páskou přeslechnout, bylo cvakání zubů zmrzlých přihlížejících, kteří si přešlapováním z místa na místo krátili chvíle čekání. Taková atmosféra provázela další „policejní výlov“ v Lahošti, který proběhl  pondělí 15. ledna. 

Vylovení, odbahnění, vysušení! Podruhé! Tak by mohla klidně znít klapka při opakovaném natáčení známé scény ze slavného filmu o strastích automechanika Františka Koudelky.

Tepličtí policisté se totiž na břeh lahošťské Vápenky vrátili v krátké době už podruhé. Opět tu někdo do vody „odložil“ auto. „Od sportovních potápěčů tu máme z víkendu nahlášeno nové utopené vozidlo. Jde o Škodu Roomster a tentokrát nemá auto ani značky. S předchozím případem to zřejmě nesouvisí,“ říkal na místě ještě před začátkem výlovu mluvčí teplické policie Daniel Vítek. 

Rtuť teploměru sotva olizovala první plusový stupeň, když se do vody ve speciálním termoobleku kolem poledne vrhal policejní potápěč. Jeho úkolem bylo připravit auto pro vytažení jeřábem. Pomoci mu k tomu měly vzduchové vaky, aby jimi vodou zatěžkané auto nadlehčil.

„V podstatě vždy to vozidlo musíme nejprve zkontrolovat. Pak navázat a vyzvednout na vakách. Potom se to přiváže a jeřábem vyzvedne na břeh,“ popisoval na břehu z praxe, co se děje pod vodou, člen zasahujícího týmu.

PACHATELE UŽ MAJÍ

Potápěči ze zásahové jednotky to už mají prakticky nacvičené. Podobně tu asistovali už v závěru loňského roku, kdy bylo potřeba na hladinu vytáhnout rovnou čtyři ve Vápence utopená ukradená auta. Podle mluvčího teplické policie jde ale o dva rozdílné případy. V tom prvním už totiž pachatele mají. A dokonce pod zámkem ve věznici, kde čeká na soud.

„Je jím v minulosti jedenáctkrát trestaný 24letý recidivista, který se teprve koncem loňského září vrátil z vězení. Na svém kontě má celkem deset aut,“ zmínil mluvčí policie Vítek.

Tři auta měl odcizit v Teplicích, dvě v Karlových Varech a další pak v Chomutově, Liberci, Mostě, Ústí nad Labem a také v Německu. Podle vyšetřovatele ukradl pět starších golfů, tři starší passaty, jeden ford a jednu dodávku. Čtyři z toho shodil do Vápenky, ostatní různě odstavil, kde se dalo. Auta bral pro zábavu, aby se v nich povozil. „Majitelům aut napáchal celkovou škodu přes 200 tisíc, hrozí mu za to dalších pět let vězení,“ dodal policista Vítek.

Pondělní „úlovek“, který nejspíše nemá na svědomí zmíněný recidivista z Teplic, odvezla odtahová služba z Lahoště na policejní parkoviště, kde ho prohlédnou policejní technici a bude probíhat další šetření.

Pondělní policejní akce už nepřilákala tolik zvědavců, jako tomu bylo na konci roku, když na jeřábu postupně visela čtyři auta.

„Zajímalo mě, jak to budou tahat. V létě se sem chodím koupat, tak to prostředí tady znám. Tam, kde jsou auta, je docela hloubka. Se divím, že tam neudělají zábradlí, ten sráz k tomu přímo nabádá,“ říkal tehdy jeden z přihlížejících. Lidé z okolí už tuto přírodní vodní plochu začínají označovat jako hřbitov kradených aut.

Vápenka patří pro sportovní potápěče k vyhledávaným místům, protože prakticky pokaždé tu najdou něco zajímavého. Na utopená auta tu upozornili už vícekrát v minulosti. Policejní potápěči tu ze dna kdysi vytáhli i několik odcizených železných trezorů a dokonce revolver. Zasahoval tu i pyrotechnik, když potápěči na dně objevili protitankový granát.