Oba duchcovští mladíci byli dnes (12.5.) obviněni státním zástupcem před teplickým okresním soudem, že o prázdninách v létě 2004 či 2005 se nechali společně v restauraci Cobra v Duchcově natočit na kameru. Při natáčení tancovali do půl těla nazí a zvedali pravici vzhůru. Toto hajlování doprovázeli výkřiky „Sieg Heil“ a „Ein Führer“.

V pozadí v místnosti je dobře viditelná vlajka s nacistickými symboly, která má pravděpodobně představovat nacistickou říšskou válečnou vlajku.

Kromě toho Dufek je obviněn z podvodu, protože nenahlásil, že nastoupil do práce a pobíral dále dávky sociální podpory. Také se dopustil nedovoleného ozbrojování, protože upravil nefunkční samopal a funkční, měl k dispozici i 338 nábojů, z toho 180 ostrých, 110 svítících, zbytek byla cvičená munice. Samopal prodal jednomu muži za sto deset tisíc korun.

Dufek pouze uvadl, že dlužnou částku, více než šest tisíc korun již zaplatil a uznal, že se podvodu dopustil. Nevěděl prý o tom, že nějaké video bylo natáčeno a k hajlování pouze uvedl, že si na událost příliš nepamatuje, protože byl opilý. „Za střízlivá bych to nedělal,“ uvedl před soudem. Také Nikoluk uvedl, že k tomu došlo v opilosti.

Jinak Dufek i Nikoluk před teplickým okresním soudem odmítli vypovídat. Další detaily k videonáhrávce soudu nesdělili. Ani po shlédnutí videonahrávky neměli k tomu co říci. Na záznamu bylo zcela zřetelně vidět hajlování, včetně výkřiků „Sieg Heil“ a „Ein Führer“.

Na otázku soudce Miroslava Čapka jak si vysvětlují na začátku nahrávky, že se ozývají slova „už to začalo“, když údajně o videonahrávce nevěděli, obhájce rychle uvedl za obžalované, ačkoliv měli odpovědět oni, že tím mysleli, že právě začala hrát písnička. Obhájce byl soudce napomenut, protože tím znemožnil, aby se soud dozvěděl od obžalovaných, kteří byli dotázáni, co měla slova o „začátku“ znamenat.

K soudu se z technických důvodů nedostavil znalec z oboru extremismu politolog Zdeněk Zbořil. Proto bylo jednání odročeno na 25. května.