Ševčík svou příbuznou předloni utloukl v Dubí lahvemi s alkoholem a zasadil jí stovku ran nožem. Tělo pak ukryl pod hromadou dek a oblečení.

EXTRÉMNĚ BRUTÁLNÍ VRAŽDA

"Je to sice přísný trest, nikoliv však nezákonný nebo nepřiměřeně přísný," konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. Upozornil na to, že způsob provedení vraždy byl naprosto extrémní a vybočoval z jiných vražd spáchaných brutálním nebo zvlášť trýznivým způsobem.

Šedesátiletá babička Ševčíkovi podala pomocnou ruku, když se vrátil z ciziny a neměl kde bydlet. Jejich soužití nebylo bezproblémové, stejně jako mladíkovy vztahy s ostatními příbuznými. Po několika týdnech se s babičkou pohádal a napadl ji.

„Zaútočil nejméně pěti údery do hlavy skleněnými lahvemi s alkoholem Stará Myslivecká a Klášterní tajemství, kterou vzal na kuchyňské lince,“ popsal již dříve útok u ústeckého krajského soudu státní zástupce Vladimír Jan. Pak ji začal bodat dvěma různými noži do hlavy, krku, hrudníku, břicha, zad, ramen a rukou.

„Způsobil pět tržně zhmožděných ran lahví a 99 bodných a bodno - řezných ran na hlavě, krku a trupu. Nůž zůstal zabodnutý v krku poškozené, kde přeťal krční míchu, což bylo příčinou smrti poškozené,“ přiblížil Jan. Dodal, že vrah poté tělo zakryl vrstvou oblečení a přikrývek.

Do bytu s mrtvou babičkou se později Ševčík několikrát vrátil a její cennější věci odnesl do zastavárny.

K vraždě se přiznal, detaily si ale nepamatuje. Najednou měl prý před očima tmu. "Když jsem bodl párkrát, tak pětkrát šestkrát, přestala se hýbat a vydávala zvuky," uvedl ve své dřívější výpovědi.

MÍSTO SEBE POSLAL DOPIS

Ševčík se úterního jednání na vlastní přání neúčastnil, stejně jako loňského vyhlášení rozsudku. Vysvětlil to tím, že je mu nepříjemná medializace případu. Odvolacímu senátu poslal dopis, v němž soudcům napsal, že není tak špatný jako ostatní lidé ve vězení.

Dokládal to mimo jiné tím, že se ve vazbě stal vegetariánem a že pomáhá uvězněným cizincům s tlumočením do češtiny. Svého činu prý lituje, protože babička se ho vždy zastávala a pomáhala mu.

Ševčík dříve vypověděl, že vraždě předcházelo dlouhodobé napětí. S rodiči se ve 14 letech odstěhoval do Švýcarska, kde nikoho neznal a kde podle něj otec bil matku i jeho. Od rodičů utekl a pobýval v tamním dětském domově. S kamarády prý občas brali extázi.

Pokud by se Ševčík vraždy dopustil o měsíc dříve, tedy jako mladistvý, mohl by dostat maximálně desetiletý trest vězení. Jakožto dospělému mu hrozilo 15 až 20 let odnětí svobody, v krajním případě výjimečný trest. Pro jeho uložení ale podle prvoinstančního ústeckého soudu nebyly splněny zákonné podmínky, protože znalci uvedli, že mužova náprava není zcela vyloučena.

V Dubí si na brutální vraždu starší ženy stále pamatují. Aby tam někdo ubodal člověka, to se hodně dlouho nestalo. „Vybavuji si jen vraždu Vietnamce na tržnici. Vrah s kuklou ho zastřelil kvůli penězům. Dalšího Vietnamce navíc zranil,“ zavzpomínal na smutnou událost z roku 2010 velitel Městské policie Dubí Tomáš Pykal, který patří k nejdéle sloužícím velitelům v okresu.

V 90. letech v Dubí našli kriminalisté ještě jedno zavražděné tělo. Šlo o prostitutku, kterou podle soudu ubil k smrti Bulhar Emil Dossev. Zakopal ji na zahradě. Za vraždu tehdy dostal 15 let vězení.