Po více než 20 letech jde o nejmenší počet nejtragičtějších událostí v kraji. Kolik vražd letos můžeme ještě očekávat? Na to jsme se zeptali advokáta Jaroslava Janečka. Ten uvedl: Lze odhadovat tři případy. Ale během týdne může dojít třeba ke čtyřem vraždám.

Ano, k takové sérii vražd došlo v roce 2007. V Děčíně, v ústecké čtvrti Krásné Březno a v Mostě na přelomu října a listopadu byly tehdy zavražděny tři ženy. Jaké jsou nejproblematičtější okamžiky, kdy se zvyšuje nebezpečí vražedných útoků?

Nebezpečných okamžiků, kdy je vyšší pravděpodobnost násilného chování, je ještě do konce roku dost. Možnost agresivních útoků vzrůstá vždy s příchodem pátku a během víkendu, kdy lidé pijí alkohol více než v průběhu týdne. Dochází ke schůzkám kamarádů, rodin a k řešení problémů, na které není v průběhu týdne čas. Také k násilným útokům na policisty dochází nejčastěji o víkendu kvůli opilcům, zvláště pak v noci.

Je pravda, že nejproblematičtější je prosinec?
V tomto období lidé myslí více na sebevraždu. Lidé jsou v době svátků více citliví, rozjitření, bilancují před koncem roku, co prožili a jsou více citliví i vůči tomu, co je může čekat. Proto riziko fatálních střetů mezi lidmi stoupá. Právě jsem vydal knihu Tanec mezi paragrafy. Obsahuje například popis asi 20 sebevražd spáchaných i dost neobvyklými způsoby. Na některé bylo proto pohlíženo v prvopočátku jako na vraždy.

V Tanci mezi paragrafy varujete, že bude hůř. Proč?
Policie je v současné době schopna odhalovat tzv. domácí vraždy a zabití v afektu, kde jsou svědci, po ruce jsou nože, sekerky, paličky, nůžky, židle v kuchyni, v garáži či na stavbě. Není ale připravena řešit a odhalovat úmyslné a plánované vraždy najatými profesionály zejména ze zahraničí, viz případy Mrázek, Hříbal, Kubín, Lambert i příbramské vraždy.

Po roce 2000 se na severu Čech výrazně snížil počet případů takzvaných podnikatelských vražd, kdy se jednalo o spory podnikatelů či záměrné vražedné loupeže. To se změní?
Kniha je napsána jak z pohledu bývalého policisty, tak i zejména současného advokáta, což umožňuje úplně profesionální pohled na řešení jednotlivých případů a kauz. A pokud jde o prognózu, že vražd bude přibývat, lze to celosvětově očekávat. Je to důsledek vzrůstajícího nedostatku a úpadku morálky, bezcitnosti, krize hospodářské, politické i krize justice a práva.

Co vraždy ve slavné kauze Kajínek?
Tanec mezi paragrafy pojednává i na několika stránkách v kapitole nazvané Šachy kolem Kajínka o notoricky známé vraždě dvou „bossů“ v květnu roku 1993. Ke Kajínkovi jsem se dostal přes Marii Černou, u které se skrýval po útěku z vězení. Začal jsem zastupovat i jeho. Zjistil jsem, že Kajínek neměl žádnou finanční motivaci k provedení nájemné vraždy. Těsně předtím vykrádal luxusní vily a z prodeje takto získaného zboží mu šly miliony.
Takže k čemu ušmudlaných sto tisíc za likvidaci plzeňského mafiána Štefana Jandy a jeho komplice? Je pozoruhodné, že spisy týkající se Kajínkových vloupaček zmizely.

Prý bylo podivností více?
U Kajínka se po jeho zatčení asi půl roku po onom plzeňském masakru našly špičkové zbraně včetně izraelských samopalů značky UZI. Přitom prý k vraždám použil dvě starší pistole. Proč by si je bral, když mohl Jandu a jeho dva kumpány zlikvidovat jednou dávkou ze samopalu? Nakonec zemřeli dva muži, třetí byl jen lehce postřelen z blízkosti do zadku.
Proč asi přežil? Aby identifikoval jako střelce Kajínka? K odstřelu byl především Štefan Janda, zabývající se drogami, vydíráním a loupežemi i kamionovou přepravou do Německa, kdy na hranici docházelo k organizovaným celním únikům. V pondělí měl být zatčen, v sobotu byl zastřelen. Mnoho lidí si jistě oddechlo.

Přeji vám zbývajících dva a půl měsíce do konce roku bez vražd. Stačí, že budete mít desítky loupežných přepadení.