Zastavení trestního stíhání je po dobu jedenácti měsíců podmíněno tím, že se dotyčný nedopustí žádného trestného činu ani přestupku. České televizi to potvrdil Jiří Jarnot z Okresního státního zastupitelství ve Frýdku-Místku.

Muži původně kvůli podezření z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod hrozil až tříletý pobyt za mřížemi. Druhého podezřelého z Tachovska policie stále vyšetřuje jako trestný čin, zatímco třetího se dosud nepodařilo ani vyslechnout. Podle policejního mluvčího Daniela Vítka se totiž pravděpodobně zdržuje v zahraničí.

Kauza vznikla poté, co Deník v rámci svého seriálu představil snímek tamní první třídy složené převážně z šesti až sedmiletých romských, vietnamských a arabských dětí. Tehdy vzali školu útokem rasisté z celé republiky. Děti i pedagogové následně čelili nenávistným komentářům na sociálních sítích, kde se objevily i výzvy k likvidaci malých školáků. Poté se případem začala zabývat teplická policie. Ta se zaměřila na tři podezřelé.

Po incidentu se z řad veřejnosti zdvihla vlna solidarity. Za několik dní se na účtech dvou iniciativ, společnosti Romea a podnikatele Patricka Zandla, sešly statisíce korun na podporu dětem z prosetické základní školy.