V teplické porodnici mohla vloni přivést na svět své dítě 29letá žena z městské části Řetenice. Místo toho ale porodila tajně doma. A protože miminko nechtěla, vyhodila ho do kontejneru na sklo ve Zrenjaninské ulici. Tam ho mrtvé našel 19. dubna bezdomovec a přivolal policii. Loňský hrůzný případ bude teď rozplétat krajský soud. Hlavní líčení je nařízeno na první polovinu dubna.

Žena se k činu přiznala. „Ani nevím, proč mě napadla popelnice. Šla jsem prostě hned po porodu s dítětem v ruce ven. Našla jsem modrý pytel na odpadky, do kterého jsem miminko zabalila a celý balíček pak schovala do popelnice,“ vysvětlovala žena své chování u výslechu na policii.

„Je to normálně poklidná čtvrť. Nedovedu to komentovat. Je to tragédie něco takového udělat,“ podivoval se vloni František Šimon, který v této části Řetenic bydlí.

Konference centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění se konala v přednáškovém sále Polikliniky Nemocnice Teplice
Konference v Teplicích řešila plnohodnotný život lidí s roztroušenou sklerózou

Přitom kousek od místa vraždy měla žena k dispozici babybox, kam mohla dítě dát a nechat ho žít. Vyhřívanou speciální skříňku pro odložená miminka má teplická nemocnice k dispozici už 10 let. Za tu dobu v něm skončili dva novorozenci. Před 6 lety odložený chlapeček dostal jméno Milan. I první miminko, které našli v září 2011, byl kluk. Od zdravotníků dostal jméno Michal Pondělíček. Oba chlapečkové následně putovali do kojeneckého ústavu. Teplický babybox byl v roce 2009 zřízen jako třetí v Ústeckém kraji. Umístěný je v boční zdi nemocnice v ulici Bratislavská, jen pár metrů od teplické porodnice.

Zde je také na novorozeneckém oddělení se 24hodinovou přítomností sester umístěno signalizační zařízení s alarmem, který na vložení dítěte upozorní.

Schránka je vytápěna na 28 stupňů a opatřena větráním. Odložené dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc. Na zřízení babyboxu v Teplicích přispěla celá řada sponzorů. Provoz financuje nemocnice, kterou spravuje společnost Krajská zdravotní, z vlastních zdrojů.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová ve čtvrtek 28. března navštívila Teplice.
Ministryně Klára Dostálová navštívila Teplice. Obdržela medaili sv. Ludmily

Případ mrtvého miminka odloženého do popelnice není na Teplicku první. V roce 2004 objevil rovněž bezdomovec při přehrabování odpadu v Krupce v igelitové tašce mrtvolu novorozence. Matka dítěte zůstala neznámá, kriminalistům se ji tehdy nepodařilo vypátrat.

Před lety našli policisté mrtvé zabalené miminko ležet na popelnici v Litoměřicích. A v dalším případu pak v igelitové tašce na odlehlém místě u železniční trati. V obou případech kriminalisté matky děťátek určili, dopadli a soud je poslal na mnoho let do vězení. 15letý trest si také u trestního senátu vyslechla žena, která v březnu 2010 porodila v Litoměřicích holčičku a následně ji usmrtila v záchodové míse.

Ženě z Teplic hrozí za vraždu novorozeného dítěte až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

O záchranu Hadích lázní v Teplicích, objektu v soukromém vlastnictví, má zájem město Teplice.
Zastavte chátrání Hadích lázní, nařídil Třešňákovi stavební úřad