V teplické porodnici mohla vloni přivést na svět své dítě 29letá žena z městské části Řetenice. Místo toho ale porodila tajně doma. A protože miminko nechtěla, vyhodila ho do kontejneru na sklo ve Zrenjaninské ulici. Tam ho mrtvé našel 19. dubna bezdomovec a přivolal policii. Loňský hrůzný případ bude teď rozplétat krajský soud. Hlavní líčení je nařízeno na první polovinu dubna.

Žena se k činu přiznala. „Ani nevím, proč mě napadla popelnice. Šla jsem prostě hned po porodu s dítětem v ruce ven. Našla jsem modrý pytel na odpadky, do kterého jsem miminko zabalila a celý balíček pak schovala do popelnice,“ vysvětlovala žena své chování u výslechu na policii.

„Je to normálně poklidná čtvrť. Nedovedu to komentovat. Je to tragédie něco takového udělat,“ podivoval se vloni František Šimon, který v této části Řetenic bydlí.

Přitom kousek od místa vraždy měla žena k dispozici babybox, kam mohla dítě dát a nechat ho žít. Vyhřívanou speciální skříňku pro odložená miminka má teplická nemocnice k dispozici už 10 let. Za tu dobu v něm skončili dva novorozenci. Před 6 lety odložený chlapeček dostal jméno Milan. I první miminko, které našli v září 2011, byl kluk. Od zdravotníků dostal jméno Michal Pondělíček. Oba chlapečkové následně putovali do kojeneckého ústavu. Teplický babybox byl v roce 2009 zřízen jako třetí v Ústeckém kraji. Umístěný je v boční zdi nemocnice v ulici Bratislavská, jen pár metrů od teplické porodnice.

Zde je také na novorozeneckém oddělení se 24hodinovou přítomností sester umístěno signalizační zařízení s alarmem, který na vložení dítěte upozorní.

Schránka je vytápěna na 28 stupňů a opatřena větráním. Odložené dítě vzápětí dostane veškerou zdravotní péči a sociální pomoc. Na zřízení babyboxu v Teplicích přispěla celá řada sponzorů. Provoz financuje nemocnice, kterou spravuje společnost Krajská zdravotní, z vlastních zdrojů.

Případ mrtvého miminka odloženého do popelnice není na Teplicku první. V roce 2004 objevil rovněž bezdomovec při přehrabování odpadu v Krupce v igelitové tašce mrtvolu novorozence. Matka dítěte zůstala neznámá, kriminalistům se ji tehdy nepodařilo vypátrat.

Před lety našli policisté mrtvé zabalené miminko ležet na popelnici v Litoměřicích. A v dalším případu pak v igelitové tašce na odlehlém místě u železniční trati. V obou případech kriminalisté matky děťátek určili, dopadli a soud je poslal na mnoho let do vězení. 15letý trest si také u trestního senátu vyslechla žena, která v březnu 2010 porodila v Litoměřicích holčičku a následně ji usmrtila v záchodové míse.

Ženě z Teplic hrozí za vraždu novorozeného dítěte až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.