„Když vstoupil do místnosti další zákazník, lupič z místa činu odešel, aniž by požadovanou hotovost obdržel,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek. Kriminalisté lupiče zadrželi hned v pondělí. „Totožnost 24letého muže ustanovili během dvou dnů, dotyčný se u výslechu k přepadení pobočky přiznal. Byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu loupeže. V případě uznání viny mu hrozí až deset let za mřížemi, trestně stíhán je na svobodě,“ konstatoval policejní mluvčí. Policistům se podařilo po přepadení získat hodně indicií, které je dovedly k pachateli. Hodně pomohlo, že pachatel nebyl nikterak zvláště maskovaný.

Jde o jeden z letošních prvních případů. V loňském roce řešili kriminalisté na Teplicku přibližně 30 různých loupeží. Ve srovnání s rokem 2020 to byl poloviční počet. Objasnit se kriminalistům podařilo více než dvě třetiny loňských případů. Hledání pachatele a dokazování, které následně přiměje dotyčné k přiznání, není mnohdy jednoduché. Když je policisté odhalí, je to dobrá zpráva i pro veřejnost.

Pomohli svědci

Jedno z posledních loupežných přepadení loňského roku se odehrálo na konci října. Ve středu 27. října přepadl tehdy ještě neznámý maskovaný muž v Nákladní ulici v Teplicích bankovní pobočku České spořitelny, která je součástí nákupního centra Albert. Zaměstnankyni podal papírek s výzvou k vydání peněz a svou výhrůžku ještě zdůraznil tím, že jí ukázal střelnou zbraň. Z banky odnesl několik desítek tisíc korun. Ještě týž den policie zveřejnila záznamy, na kterých byl podezřelý muž zachycen, a požádala veřejnost o spolupráci při jeho ztotožnění. Za pár dnů byl v poutech. Teplický soud pak 25letého obviněného muže 10. listopadu poslal do vazby.

Podvody. Ilustrační foto.
Teplicko je semeništěm úvěrových podvodníků, dlouhodobé počty vévodí v kraji

Loupežná přepadení na Teplicku lze rozdělit do několika skupin. Častější jsou ty, kdy někdo někoho přepadne na ulici s cílem ukořistit od něj něco cenného, co má u sebe. Třeba řetízek nebo kabelku s peněženkou.

I s výběrem si lupiči nelámou hlavu. „Většinou pachatelé útočí na slabší oběti. V mnoha případech jsou obětí bezmocní senioři nebo školní děti a mladiství. Brutální útok má za cíl oběť rychle ochromit, aby se nebránila a vydala lupiči kořist,“ popsal z praxe bývalý policejní psycholog Josef Kovářík. „Předem připravené loupežné útoky na bankovní pobočky, pošty nebo obchody s velkou hotovostí nebo se značnou koncentrací cenností jsou spíše výjimkou, kdy zoufalý člověk už potřebuje hodně peněz,“ dodal.