Věci za milion korun stihla během tří měsíců ze soukromých objektů nakrást tříčlenná partička zlodějů z Teplicka. Policie je dopadla v minulých dnech poté, co se vrátili krást do jednoho z již jednou vybraných obchodů. „Hlavou celé skupinky, byl 38letý zkušený recidivista, který nechyběl u žádné z jedenácti krádeží, které se jim podařilo prokázat. V současné době už je ve vazbě," uvedl Daniel Vítek z teplické policie.

Krást začal v minulosti 18krát odsouzený muž s 42letým komplicem koncem prosince. V Teplicích se vloupali do garáže, ze které si odvezli dvě sady značkových kol s pneumatikami v hodnotě sedmdesát tisíc korun. Po třech dnech se ve stejné sestavě vloupali do prodejny jízdních kol, ze které odcizili silniční a horské kolo dohromady za 114 tisíc korun.

"Jak se později ukázalo, v případě hlavního pachatele nešlo o žádného pro nás neznámého člověka. Osobně jsem ho už předtím řešil za majetkou trestnou činnost," podotkl komisař Tomáš Hamsa. Museli jsme pospojovat různé poznatky z míst. Pomohla nám expertiza a vyhodnocení stop," dodal.

NAPADLO JE, ŽE BY SE TÍM DALO ŽIVIT

Do ulic zloději společně vyrazili opět začátkem letošního roku. „Ze zaparkovaného auta sundali všechna čtyři kola. Auto přitom podložili cihlami, čímž poškodili podvozek," vypočítává z prokázaných krádeží Daniel Vítek.

Další krádeže se 38letý muž dopustil sám, když se v druhé polovině ledna vrátil do prodejny kol, kterou už jednou navštívil. Po překonání mříže a okna vnikl dovnitř a odcizil silniční kolo za více jak 70 tisíc korun. Koncem ledna si zase přibral „parťáka" a společně se v Teplicích vloupali do prodejny nářadí, ze které si odnesli sekací kladiva, aku šroubováky, rotační laser a další nářadí za nejméně 80 tisíc korun. Právě tato prodejna se jim později stala osudnou. Mezitím ale stihli ještě několik dalších krádeží.

V polovině dubna se vydali do Ústí nad Labem, kde se opět pokusili ukrást kola z lehkých slitin ze zaparkovaného vozidla. Byli ale vyrušeni a z místa činu utekli s prázdnou. Koncem února změnil „nejčilejší" pachatel komplice. Společně s 25letým mužem se v Teplicích vloupali do cestovní kanceláře, ze které odcizili počítač a tiskárnu.

V témže domě pak vnikli do opuštěných prostor, kde jsou sezónně ubytováni cizinci a postupně odtud odnesli kuchyňskou linku, několik lednic, pračky, koženou sedací soupravu, šest televizorů, lampy, kuchyňské spotřebiče a další vybavení v celkové hodnotě přes 220 tisíc korun.

"Několik věcí se podařilo zajistit. Lapkové je stihli prodat. Ne ale přes bazary, nýbrž přímo dalším lidem. U nich jsme je také našli a odebrali," uvedl Jiří Honák, zástupce vedoucího II. oddělení skupiny kriminální policie a vyšetřování v Teplicích.

Další krádež spáchal 38letý muž v polovině března opět sám, v centru Teplic se vloupal do prodejny s foto vybavením a odcizil fotoaparáty a objektivy za bezmála šedesát tisíc. O dva dny později ale zase oslovil nejmladšího zloděje a v Duchcově se vloupali do kavárny, ze které si vzali profesionální kávovar s příslušenstvím.

AŽ PŘIŠLA JEJICH OSUDNÁ NOC

Teplická policie měla v loňském roce nahlášeno 456 případů vloupání do objektů.
Z toho 44 bylo do obchodů, dalších22 do restaurací
a kaváren.
A k tomu ještě 50 případů bylo do bytů. Zbytek další soukromé objekty od chat až po různé domy. 

Koncem března se nejprve vloupali do auta, ze kterého odmontovali panel autorádia, ukradli zvedák a kanystr. Téže noci jejich řádění ale skončilo, když se vloupali do stejné prodejny nářadí, kterou už recidivista „vybral" koncem ledna s nejstarším pachatelem. Nejdříve se pokoušeli vypáčit vstupní dveře. Když se jim to nepodařilo, prohodili skleněnou výplň kusem betonu, který našli za prodejnou. Uvnitř vypáčili pokladnu, ve které našli 14 tisíc, přibrali ještě elektrická bourací kladiva a aku vrtačky a zatímco mladší zloděj lup odnášel, starší se ještě snažil odmontovat obrazový projektor. Vyplašil ho ale pracovník bezpečnostní agentury, který přijel na místo na základě sepnutého alarmu.

Na místo přijela i policie. „Začali prohledávat okolí a po chvíli podezřelého muže zadrželi. Měl u sebe i část odcizené hotovosti. Zbytek peněz pak policisté našli za plotem, který při útěku přelézal. Přivolaný služební pes pak našel i ukradené nářadí, které spolupachatel nestihl odnést," popisuje Daniel Vítek z teplické policie.

Z policejní tiskovky.

SPADLA KLEC

Kriminalisté, kteří na objasnění série krádeží pracovali, už měli podezření i na komplice zadrženého, takže oba spolupachatele brzy zadrželi. V uplynulých dnech se při domovní prohlídce podařilo zajistit část odcizených věcí, další předměty pocházející z krádeží policisté zajistili u osob, kterým je pachatelé prodali.

Povedená „partička" ukradla věci v hodnotě přibližně za jeden milion korun. Při krádežích pak poškodili majetek v hodnotě 228 tisíc korun. „Nejmladší muž, kterému byly prokázány čtyři krádeže, byl obviněn z přečinů krádeže a poškození cizí věci, za které mu hrozí maximálně pětileté vězení. Také dva starší spolupachatelé byli obviněni z krádeže a poškození cizí věci, s ohledem na výši způsobené škody jim hrozí až osmileté tresty odnětí svobody. Dva muži, které si 38letý obviněný přibral k jednotlivým krádežím, jsou stíháni na svobodě, zatímco on bude na soud čekat ve vazbě," doplnil Daniel Vítek.

PREVENCE A RADY PRO VÁS:

Jak lze snížit riziko vykradení objektu? (rady od policie)

Pachatelé většinou počítají s tím, že obydlí bývají bez dohledu a mnohdy i dostatečně nezabezpečená. Ze statistického hlediska vloupání do objektů jsou proto nejrizikovější letní a zimní měsíce. Prakticky každý z nás může zabezpečit své obydlí, rekreační chatu nebo rodinný domek tím, že bude dodržovat základní jednoduchá a prakticky levná opatření:

- základem jsou mechanické zábranné prostředky - bezpečnostní zámky, složitější zamykací systémy, ochranné okenní folie, skla, okenice (vhodným doplněním mohou být různě vyrobené ochranné mříže a uzamykatelné okenice)
určitou nadstavbou jsou elektrické zabezpečovací signalizace

- řádně zamčené dveře při odchodu z objektu

- uzavřená okna a všechny možné přístupové cesty do objektu

- neupozorňovat – zbytečně - na svou nepřítomnost (o vašem odjezdu by měl vědět jen úzký okruh našich blízkých a těch lidí, ke kterým máme důvěru)

- před odjezdem požádejte důvěryhodnou osobu, aby na vaše obydlí či chatu dohlédla a pomohla vyvolat dojem, že je objekt obydlen (posekala trávník, větrala okny, vybírala poštovní schránku, zametla chodník apod.)

- můžete také využít různých elektronických zařízení se zapínáním světla

- zajistěte, aby byl přehledný prostor před objektem (pozemek zakrytý keři, stromy nebo předměty, které zakrývají větší část objektu a podobné skrývačky nahrávají zlodějům)

- zajistěte dobré a jasné osvětlení v okolí domu, chaty (zlepšuje viditelnost a umožňuje provádět náhodnou kontrolu našimi sousedy)

- vyplatí se také úklid na pozemku (neměly by být v okolí chat a rodinných domků volně položené žebříky, nářadí, sekačky a další věci, které by pachateli pomohli při vloupání

- vše, co by mohlo pomoc zlodějům by mělo být zamčeno v kůlně, garáži, prostě pod zámkem

Na závěr jen připomeneme, určitě nesvěřujte svůj majetek úplně cizím lidem a neznámé-cizí lidi nepouštějte do svých domovů.