Chlapci jsou obviněni, že v neděli 29. listopadu zabili osmdesátiletou stařenku, jeden z nich se 2. prosince k vraždě přiznal. Druhý se později přiznal také. Mladíci šli ke staré ženě krást.

„Oba chlapci přišli prostě něco ukrást. Nebyla to jejich první krádež. Žena vyšla z domu, došla ke kůlně, kde páčili visací zámek. Jeden z nich udeřil ženu ostrým páčidlem a úder do hrudníku byl smrtelný,“ uvedla severočeská kriminalistka Helena Pšeničková.

Volal starostovi

Protože se syn nemohl k osmdesátileté matce dovolat, 2. prosince přijel do Blažimi, aby sám pátral, co se mohlo stát.
Předtím, protože dostal strach, zda se matce něco nestalo, telefonoval na obecní úřad v Blažimi starostovi, kterého požádal, jestli by se nemohl po jeho matce podívat.

Starosta zjistil, že žena nebyla už dva dny v místním obchodě, kam pravidelně chodila, a začal tedy po ní pátrat. „Hledali jsme ji v úterý v noci. Pršelo. Prošli jsme její dům i zahradu, ale nenašli jsme ji. Objevil ji až její syn, když přijel. On to tam zná lépe,“ řekl Deníku starosta Blažimi Oldřich Sodomka. Více se však nechtěl k tragédii v obci vyjadřovat. „Je to strašně smutná záležitost,“ dodal.

Přiznal se

Nedlouho po objevení těla zavražděné stařenky se jeden z mladistvých vrahů přiznal svému strýci. Ten mu řekl, že jediné rozumné řešení je oznámit, co se stalo. Mladík nakonec dobrovolně skončil na policii. Druhý chlapec se potom také přiznal.

Místní lidé a kriminalisté v době, kdy jeden z mladíků se svěřoval strýci, již tušili, že za tragickou smrtí stařenky je někdo z místních lidí z Blažimi, případně z blízkého okolí, což se nakonec potvrdilo.

Ve vesnici se hovoří o tom, že vraždit měl údajně jeden mladík přímo z Blažimi společně se svým kamarádem z vedlejší vesnice. Měli údajně jít pro uhlí, aby měli čím topit v nějakém přístřešku, který měli pro sebe, možná měli zájem i o jídlo a další věci, prostě o cokoliv, co se dalo využít nebo zpeněžit. Drobných krádeží už měli za sebou více.

Poslední krádež byla bohužel osudová.

Sedm let?

Více než 7 či 7,5 roku vězení mladíkům nehrozí. Jedná se o mladistvé vrahy do 18let. Proto o nich nesmějí být publikovány žádné konkrétní údaje. Proto policie je na informace velmi skoupá. Neuvedla ani konkrétní místo bydliště obviněných chlapců. Podle trestního zákona hrozí pachatelům vraždy až 15leté vězení.

Vzhledem k tomu, že se ale v tomto případě jedná právě o mladistvé, je trest snižován na polovinu. Vrahové stařenky si tak zřejmě půjdou sednou do vězení maximálně na 7,5 roku.

Jenže od nového roku platí nový trestní zákoník, dle kterého mohou za vraždu získat vrazi „odměnu“ ve výši až 18 – 20 let.
Otázkou je, zda bude i vyšší trest pro mladistvé, protože budou souzeni až v příštím roce, kdy bude vyšší vrchní hranice trestu. Nebo zda si vyslouží ještě trest ve staré sazbě, náležitě zkrácené, podle starého zákoníku, protože vraždili ještě v době platnosti starého zákoníku.

Podle litoměřického advokáta Rudolfa Axmana se při soudním procesu přihlíží k trestní sazbě, která je pro obviněného příznivější. Proto před ústeckým krajským soudem hrozí oběma mladíkům kolem sedmi let vězení.

ZPRACOVALI Monika Procházková a František Roček