Žena utrpěla těžké zranění. Bylo jen otázkou šťastné náhody, že útok lupiče stará paní přežila. Dvaadvacetiletý mladík byl obviněn z loupeže a z porušování domovní svobody. Skončil ve vazbě a má šanci jít do vězení až na 12 let, pokud mu bude loupež prokázána.

Mladík před soudem tvrdí, že se loupeže nedopustil. Je nesmysl, že ho přepadená žena poznala – vůbec na rekognici u policie nebyla, řekl suverénně před soudem. „Sám si nedokážu vysvětlit, jak mě mohla poznat,“ uvedl s mírným údivem v hlase.

Pěst a bezvědomí

Podle brutálně napadené ženy vše začalo tím, že 8. července 2009 vytírala podlahu v bytě a nechala si pootevřené dveře do bytu. Zloděj toho využil a z chodby ji ukradl kabelku s věcmi a penězi.

O dva dny později 10. července se vracela z městského úřadu, kde byla kvůli vystavení nového občanského průkazu. Všimla si muže, který stál poblíž domu a díval se na ní. O něco později kolem 11. hodiny tento muž u jejího bytu zazvonil a řekl jí, že našel její občanský průkaz. Když potvrdila, že skutečně došlo k odcizení průkazu, řekl, že pro něho dojde domů a přinese jí ho. Odešel a stará paní šla k sousedce, aby jí řekla, co se stalo. Na radu sousedky zavolala policii.

Vrátila se domů, někdo zazvonil a řekl „policie“. Protože policisty skutečně čekala, otevřela, a za dveřmi stál muž, který ji před chvílí navštívil. A na uvítanou jí uštědřil velmi silnou ránu do oblasti levého oka. Žena upadla do bezvědomí. Probudila se až v křesle v pokoji. Mladý muž mezitím šmejdil po bytě.

Když si všiml, že se žena probudila, začal jí škrtit. Prosila jej, aby jí nezabíjel. Stisk krku skutečně povolil, ale jen proto, aby vzápětí žena dostala další ránu do hlavy, po které ztratila vědomí.

Mladík seniorce ukradl tři prsteny, tři zlaté řetízky, jeden s přívěškem v ceně téměř 11 tisíc korun. Zmizel i mobil. Žena musela být odvezena do nemocnice, kde strávila dva týdny, velmi trpěla, nemohla jíst nic jiného než kašovitou stravu.

Žena měla zlomeniny kostí v obličeji, včetně čelisti, nejméně šest týdnů byla vyřazena z běžného života.

Proč?

Trestní senát pátral po tom, proč k loupeži došlo. Mladík se přiznal pouze ke krádeži kabelky. Žil jako bezdomovec, přespával po panelácích, a kde se dalo, neměl práci. Potřeboval peníze na jídlo?

Vejskraba u soudu uvedl, že mu matka z Holandska posílala týdně 200 euro. Kromě toho „pracuji na černo u strejdy, pokládám zámkovku,“ uvedl ještě ke svému příjmu. Z toho je zřejmé, že nouzí netrpěl. Problémem asi bylo, že dostal chuť na pervitin, a ten něco stojí.

Jen kradl

Obžalovaný popíral, že by ženu brutálně přepadl. Na otázku, jak to, že se v bytě ženy našly jeho otisky prstů, řekl, že to je nesmysl. Potom ale dodal, že prý, když viděl otevřené dveře, když kradl kabelku, tak, že se šel podívat i do dalších místností. Proto se objevily otisky i v dalších místnostech jeho otisky. „Co jste dělal v kuchyni,“ zeptala se mladíka předsedkyně senátu. „Jen jsem se tam tak juknul,“ uvedl mladík.

Toto jeho tvrzení pro posluchače v soudní síni znělo poněkud nevěrohodně. Někdo udělá krok do chodby, aby ukradl v rychlosti kabelku a zmizel. To je logický způsob krádeže. Ale ukrást kabelku a ještě se jít podívat dovnitř do bytu, kde určitě bude obyvatel bytu, který zloděj by to zbytečně riskoval? Ale mladík to tvrdí.

O dva dny později, kdy byla žena brutálně přepadena, prý jej viděli v době útoku svědci, jako jeho bratr, nějaký jeho známý, později v Teplicích jeho strýček atp.

Proč měl mobil přepadené ženy? Jednoduché: mobil koupil za 200 korun od nějakého Lexy, štíhlého kluka, kterého blíže nezná, koupil ho dopoledne asi v ten den, co došlo k loupeži. Koupil mobil před hernou poblíž paneláků, kde došlo k přepadení.

Hodný hoch

Na první pohled je obžalovaný hodný hoch – nenápadný štíhlý mladík. Předsedkyně senátu Kamila Elsnicová, když se probírala nedávnou minulostí hodného hocha zjistila, že byl již dvakrát trestán teplickým okresním soudem.

Jednou dostal v lednu 2006 podmínku kvůli úvěrovému podvodu a o měsíc později byl uznán ještě z trestného činu loupeže. K loupeži obžalovaný uvedl jenom, že „na Silvestra jsem šel s kámošem a jeden kluk sebral ženě kabelku, a my jsme běželi za ním, to je všechno…“ Ještě i v případě druhého odsouzení dostal velkou šanci – byl odsouzen podmínečně. V těchto dnech ale stojí před soudem pro brutální loupež.

Kromě toho duchcovský městský úřad mladíka tahal za uši kvůli přestupku proti občanskému soužití a pro přestupek proti majetku.

Pokud mu bude prokázána vina v případě přepadení staré paní, lze asi stěží očekávat ohodnocení jeho činu na spodní hranici trestní sazby.

Soud má v dalších dnech před sebou výslechy svědků a znalecké posudky.