„Děkuji za tři roky, aspoň nemusím spát na sněhu v lese, budu mít pravidelně co do huby,“ řekl uctivým hlasem recidivista. Když přicházel včera ráno do soudní síně, byl již sedmnáctkrát soudně trestán. Další, souhrnný trest, si vyslechl včera za to, že falešnou tisícikorunovou bankovku udal v obchodě jako pravou.

Zezulovi hrozilo podle nového trestního zákoníku od 3 do 8 let vězení. Dostal jenom tříletý trest. Podle obhájce Radka Odvárky se odsouzený neodvolal, protože soud zohlednil jeho přiznání a plnou spolupráci při vyšetřování případu.

Tři pokusy

Zezula v srpnu 2008 v Meziboří v kontejneru na odpad nalezl dvě padělané bankovky v hodnotě 1000 korun. Jednu z nich použil třikrát k placení. Dvakrát mu byla vrácena, potřetí se mu ji podařilo udat.
Obžaloba muže viní, že nejprve chtěl jedné ženě v ulici Okružní v jejím bydlišti falešnou bankovkou zaplatit stokorunový dluh. „Žena bankovku odmítla s tím, že je falešná, a vrátila mu ji. Poté v prodejně potravin v ulici Okružní 141 stejnou bankovku předložil při placení nákupu prodavačce, která padělek rozpoznala. Zboží mu neprodala a bankovku mu vrátila. Následně v prodejně ovoce a zeleniny na náměstí 8. května stejnou bankovku předložil při koupi 4 plechovek piva, prodavačka bankovku přijala a vrátila mu nazpět pravé peníze ve výši 960 korun,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně.

Padělané peníze udal obviněný jako pravé. Tím spáchal trestný čin padělání a pozměňování peněz. Zezula k tomu uvedl, že někdy v červnu 2009 v jednom z kontejnerů v Meziboří našel dvě bankovky, obě byly tisícovky. Bankovky uložil do své peněženky, a protože byl v tíživé životní situaci a bez peněz, snažil se jednu z bankovek rozměnit. Povedlo se mu to až v prodejně ovoce a zeleniny. Druhá bankovka mu pak s oblečením a peněženkou shořela v chatrči, kde přespával.

Z výpovědí svědků vyplynulo, že bankovku Zezulovi vrátili, protože se jim zdála divná. Až prodavačka v zelenině od něho vzala tisícikorunu, protože neměla brýle a neviděla, že jde o mizerný padělek. Proto mu vrátila 960 korun nazpět. Později, když si ji prohlédla s brýlemi, zjistila, že je falešná. Nahlásila to policii a Zezula měl další problém se zákonem.
U soudu bylo čteno odborné vyjádření ČNB. V něm stojí, že u bankovky se jedná o padělek stupně nebezpečnosti 5, čili naprosto mizerné kvality.
Že druhá bankovka Zezulovi shořela, je možné. Hasiči potvrdili, že hasili požár v Meziboří v lesním porostu nad restaurací Družice. Šlo o požár provizorního přístřešku bezdomovců na okraji lesa. Požár byl nahlášen dne 28.8.2009 v 21.30 hodin.

Recidivista

Již v průběhu vyšetřování Zezula uvedl, že svého jednání lituje. Ale jeho lítost byla spíše formální. Patří mezi veterány zamřížovaných hotelů: V minulosti byl 17 x soudně trestán, z toho v posledních 10 letech 8x. Jednalo se převážně o zlodějiny a podvůdky, jednou se zapletl do drog.
Když předsedkyně senátu předčítala z jeho trestního rejstříku, uvedla, že byl od roku 1970 (tedy od osmnácti let) průběžně trestán pro majetkovou trestnou činnost. Po roce 1990 byl odsouzen v letech 1997, 1999, 2001, 2002, 2004, 2005, 2008, a dvakrát v roce 2009, podruhé v srpnu.

Kromě toho je opět stíhán pro trestnou činnost majetkového charakteru. Dopustil se krádeže v roce 2008 tím, že se vloupal v Meziboří do objektu, kde vypáčil mříž a sebral 94 hliníkových šablon, které chtěl prodat jako odpad do sběrných surovin. V dubnu soud pokračuje v Mostě dalším jednáním.

Ještě před včerejším procesem byl odsouzen za to, že navštívil čerpací stanici Robin oil v Meziboří a ukradl 10 000 korun. Letos v lednu nastoupil trest a z jeho výkonu byl přivezen k ústeckému soudu k jednání.