Policisté v Bílině se setkali s Mongolem, který zůstal sám v neznámém městě. Měl jenom mobil.
Podle Miroslava Vlacha z ústeckého ředitelství cizinecké policie zjistila policejní hlídka v Bílině cizince bez dokladů. Požádala proto o spolupráci cizineckou policii. Ta na místo ihned vyslala specialisty. Třicetiletý muž v teplákách a tričku měl u sebe pouze mobil. Jednalo se o státního příslušníka Mongolska. Do Bíliny jej odvezl kamarád z Mostu a slíbil mu zajistit novou práci. Ve spěchu na něj potom zapomněl.
Po převozu na cizineckou základnu v Ústí byla zjištěna totožnost bezradného mongolského muže pomocí otisků prstů. Problém byl s jeho doklady. Platný pas měl údajně někde ve vnitrozemí.

Příběh mongolského muže představuje typický osud člověka, který se snažil daleko od vlasti vydělat pro rodinu peníze. Cizinec měl dříve zaměstnání v Brně společně s několika kamarády. Po propuštění ze zaměstnání chvíli váhal nad nabídkou ministerstva vnitra ohledně legálního návratu domů, až přišlo úřední ukončení pobytu.

„Potom, od 30 července 2007 do doby zadržení, pobýval na našem území neoprávněně bez platného dokladu a víza,“ uvedl Vlach. Dodal, že rozhodující pro další osud osamělého Mongola byl pas, který nechal někde u kamarádů.
Policisté mu po zjištění základních údajů dali čas na dohledání dokladu. „Opakované telefonáty do Brna a do Prahy skutečně aktivovaly několik přátel. Jeden našel pas a předal dalšímu, ten jej dovezl do Ústí a předal dalšímu Mongolci.

S pomocí velké solidarity se druhý den ve tři hodiny odpoledne doklad dostal až do rukou cizinecké policie na základně v Petrovicích,“ řekl Vlach a zdůraznil, že s přihlédnutím na snahu cizince vyřešit problém bez komplikací, byly státní orgány k vyplašenému muži shovívavé. Pas měl platný a pravý, pobyt pravomocně ukončen cizineckou policií v Brně. Proto následovalo vyhoštění s platností na 1 rok. Cizinci byla dána lhůta na vycestování s možností vyřízení svých věcí.