Vedení SčVK ale varuje: nic takového se nestalo, do bytu si nikoho nepouštějte. Hrozí totiž, že vás okradou. Případy falešných pracovníků už řeší policie.

Jedněmi z těch, na které to v minulých dnech údajní pracovníci dodavatele vody zkusili, byli rodiče paní Hany. „Zazvonili u branky našeho domu, a když táta vykoukl z okna, tak na něj spustili, že nemá zaplacenou vodu, protože se stala chyba někde při převodu peněz ze SIPO,“ vypráví paní Hana.

V té době pracovala na zahradě, takže zvonek také slyšela. „Nedalo mi to, tak jsem se šla podívat, kdo to je. Pán za brankou se představil jako pracovník SčVK a zopakoval mi, proč přišel. A že potřebuje k nám dovnitř, abychom vše mohli společně překontrolovat. Že musí vidět složenky a tak dále,“ líčila vtíravost dotyčného falešného pracovníka vodárenské společnosti paní Hana.

Přestože podle ní muž vypadal důvěryhodně, nedalo jí to a chtěla si nejprve vše ověřit. „Když jsem řekla, že si nejprve zavolám na zákaznickou linku, tak odešel s tím, že se pak tedy vrátí,“ uvedla paní Hana.

Právě přes zákaznickou linku pak vodárenskou společnost upozornila na falešného pracovníka, který se chce pod záminkou historky o chybě v účtování záloh dostat k lidem do bytu, kde by mohl krást. SčVK přitom tímto způsobem v případech nesrovnalostí ve vyúčtování nikdy nepostupuje.

Pokud už musí zaměstnanci SčVK do terénu k odběratelům, pak mají zcela jasnou identifikaci. „Prokazují se průkazem, který má velikost běžné čipové karty a kromě názvu společnosti a jména zaměstnance je na něm i osobní číslo zaměstnance a fotografie,“ upozorňuje mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

Zejména na identifikaci pracovníků klade mluvčí SčVK velký důraz. A to s odkazem na to, že zloději v minulosti odcizili firemní oblečení, takže fiktivní zaměstnanci mohou u dveří působit na první pohled velmi důvěryhodně.

„V uplynulých letech jsme zaznamenali řadu takových případů. Pod záminkou vrácení peněz za stočné tak došlo k okradení důchodců. Nevěřte proto návštěvám domácností, které se vydávají za zaměstnance vodáren, a požadujte prokázání jejich totožnosti pracovním průkazem,“ apeluje Kardianová.

To, že jsou senioři ohroženou skupinou, potvrzuje i policie. „Vybírají si hlavně starší lidi, protože u nich sázejí na vrozenou dobrosrdečnost a důvěřivost. Vymyslí si historku, a když jim na to dotyčný skočí, tak ho okradou. Stačí, když je pustí do bytu,“ říká Daniel Vítek z teplické policie.

Tepličtí kriminalisté se v minulosti zabývali také případem, kdy seniory okrádal muž, který si tipoval jen věkově starší ženy. Vymyslel si historku, že má porouchané auto, a proto nutně potřebuje půjčit na opravu s tím, že peníze pak vyzvedne doma v jiném městě a přiveze.