Na šichtu, kterou za volantem autobusu MHD v Teplicích prožil v závěru června, řidič Jaroslav z Teplic nikdy nezapomene. Zastavil jako vždy ve stanici na Mánesově náměstí. Otevřel dveře pro cestující a čekal až vystoupí. O chvilku později vyděšeně koukal do hlavně pistole, kterou na něj mířil muž stojící před autobusem.

ZAČALO TO NADÁVKAMI

„Nevěděl jsem, co mám v tu chvíli dělat. Je to okamžik, který se asi každému vryje do paměti,“ vypráví s odstupem času řidič teplické MHD.

Napadení předcházela dopravní situace. Autobus mířil od Hřbitovní ulice, když po něm vyžadoval přednost řidič mířící ze sjezdu od přemostění Jateční ulice.

„Nepustil jsem ho, pokračoval jsem dál, protože jsem jel po hlavní. Ve stanice mě pak dohnal,“ popisuje Jaroslav, co se stalo. Auto zastavilo před autobusem, vyskákali z něj dva muži a začali sprostě nadávat. Jeden z nich plival na řidiče a bušil do něj pěstmi přes otevřené okno, druhý se snažil dostat dovnitř. Když se mu to nepovedlo, vrátil se do auta a vytáhl z něj pistoli.

„Postavil se s ní před přední sklo, natáhl ji a namířil na mě. Koukali jsme tam na sebe,“ líčí řidič autobusu MHD. Výstřel nepadl. Muži pak naskákali do auta a odjeli. Na místo pak přijela přivolaná policie a pracovníci Arriva City Teplice. Jaroslava vystřídal náhradní řidič, aby mohl autobus pokračovat dál.

Ilustrační foto
Zablokovali autobus a na řidiče mířili pistolí. Policie žádá o pomoc při pátrání

Za dobu čtyř let, co jezdí u dopravního podniku, se mu nic podobného nestalo. „A doufám, že to bylo i naposledy,“ směje se po měsíci. I s odstupem času je v jeho hlase znát respekt.

Být řidičem MHD je hodně o psychice. „Drobné konflikty s řidiči v teplických ulicích jsou běžné. Nebo, že na mě řvou občas cestující, to už beru s nadhledem. Ale, že by na mě ve vzteku někdo mířil pistolí, to už bych opakovat nechtěl,“ říká.

Dnes už opět brázdí autobusem teplické ulice a vozí dál cestující. Nicméně jeho případ stále vyšetřuje policie. Hledá útočníky.

„Dosavadním šetřením se nepodařilo zjistit relevantní skutečnosti, které by vedly k ustanovení totožnosti pachatelů,“ konstatoval včera Daniel Vítek z teplické policie. Ta teď hledá další svědky, kteří napadení řidiče viděli. Obrátit se mohou na kteroukoliv služebnu policie.

VELKÝ ZELENÝ MERCEDES

V případě pachatelů se mělo jednat o vozidlo SUV zn. Mercedes hráškově zelené barvy. Řidič byl ve věku 35 - 40 let, 175 - 180 cm vysoké štíhlé postavy, na sobě měl tmavou koženou bundu, na tváři měl strniště, mluvil česky a trošku šišlal.

Druhý pachatel, který seděl na místě spolujezdce, byl ve věku 25 - 35 let, 170 - 175 cm vysoké zavalité až tlusté postavy. Na očích měl dioptrické brýle s černými rámečky, měl tmavé nakrátko střižené vlasy, hovořil česky bez přízvuku, či nějaké vady řeči.

Letos to nebylo jediné napadení řidiče MHD v Teplicích. V březnu teplická policie řešila útok na řidiče autobusu, když 26letému cestujícímu povolily nervy.

Řidič teplické městské hromadné dopravy opakovaně „zazvonil“ na muže, který zdržoval zavření dveří a tím i odjezd autobusu ze zastávky. Agresor se pak bez varování vrhl na muže za volantem, kterého nadělil několik pěstí do hlavy a horní části těla. Zranění řidiče si vyžádala hospitalizaci v nemocnici a následnou pracovní neschopnost.

Ilustrační fotografie.
Když se řidič MHD ozval na cestujícího, dostal pěstí do hlavy

Další řidič autobusu musel před lety volat městskou policii, protože ho v autobuse fyzicky napadl muž, který se dožadoval odvézt bez placení. S odkazem na to, že je v hmotné nouzi. Při napadení rozbil násilník okno u autobusu.

Řidiči teplické MHD jsou pro podobné problémové případy proškolení.

„Pokud má řidič problém s cestujícími, ať při nástupu, kdy nechtějí zaplatit nastavený tarif nebo při přepravě samotné, tak jsou nabádáni, aby zůstali v rovině pouhého upozornění na daný přestupek. A pokud uvedený občan na upozornění nereaguje, tak řidiče školíme, aby zůstali u volantu a ze služebního telefonu zavolali městskou nebo státní polici,“ říkala už před časem Deníku ohledně napadení řidičů Vladimíra Brandová z odboru řízení provozu MHD v Teplicích.

Jiří Seidlic.
Psycholog: Řidiči linkových autobusů patří mezi nejdůvěryhodnější profesionály