Vánoční svátky a Nový rok strávila osmadvacetiletá M. B. ze Štětí v litoměřické vazební věznici. Policisté ji obvinili z vraždy jejího syna, kterého podle dostupných informací zabila krátce po narození a pak pohodila na poli za městem.

Vedoucí oddělení obecné kriminality krajské policejní správy Martin Charvát už dříve řekl, že ženě hrozí výjimečný trest. Státní zástupce už předal Krajskému soudu v Ústí nad Labem obžalobu. Proces se ženou začne v pondělí 16. ledna.

Policie zatím zjistila, že žena porodila chlapce ve svém bytě ve Štětí v pátek 11. března 2016 po poledni. Ačkoliv dítě bylo schopné dalšího života, matka ho neošetřila, neoddělila pupečník od placenty a zhruba půl hodiny po porodu již mrtvého novorozence zabalila do ručníku a uložila do igelitové tašky.

Potom tašku i s tělíčkem dítěte podle obžaloby odnesla z bytu za město a odložila na poli u zahrádkářské kolonie nedaleko loděnice u Labe ve Štětí. Podle policie má žena k tomuto místu bližší vztah. Chlapeček byl nalezen až o měsíc později, když ho objevil traktorista, který na poli právě pracoval.

UDEŘILA HLAVIČKOU O PODLAHU

Podle dosavadních informací pitva prokázala, že novorozený chlapec zemřel násilnou smrtí. Matka mu podle všeho několikrát udeřila hlavičkou o zeď nebo podlahu. Použila přitom velkou sílu.

Matka prý netuší, proč se činu dopustila. Z doby po porodu si toho údajně moc nepamatuje. Dítě chtěla odložit do babyboxu, ale po porodu zazmatkovala. Odmítla, že by novorozeného syna zabila úmyslně.

Je to možné? Ústecký psycholog a soudní znalec Josef Kovářík se takové odpovědi obžalovaného člověka nediví.

„Pokud žena řekla, že neví, co se s ní po porodu dělo, jde o běžný obranný mechanismus. Obžalovaní říkají často, že mají po útoku okno, protože prožili šok, byli vystresovaní a podobně. Obžalovaný mnohdy uvádí, že vypil příliš mnoho alkoholu, takže i v tomto případě má okno," vysvětluje Josef Kovářík.

Je možné, že žena trpěla poporodní depresí. „Člověk si neuvědomuje, že si tím u soudu nepomůže. V obžalobě, pokud jde k soudu, musí být státním zástupcem uvedeny jasné důkazy, aby i bez výpovědi obžalovaného byla důkazní situace zřejmá," dodává psycholog a zdůrazňuje, že zavraždit nechtěné dítě je mimořádný čin. Naštěstí k němu ale dochází zřídka. K přežití řady dětí totiž významně pomáhají babyboxy.

„Mateřský pud je většinou silnější než strach, co na nechtěné dítě řekne okolí, manžel či přítel," doplňuje soudní znalec Kovářík.

Obžalovaná žena má dvě děti, dnes je oběma přes deset let. Vztah s otcem dětí ale skončil, žena obě děti vychovávala sama. Po seznámení s jiným mužem podstoupila dvě interrupce. Další těhotenství skončilo nechtěným porodem.