Celkem sedm mužů a jednu ženu ústecký krajský soud poslal do vězení, a též je vyhostil z České republiky. Odsouzení se odvolali, ale to jim nepomohlo. Naopak. Tři z nich se dočkali dalo tvrdších trestů.

Teplický příběh

Ústeckým krajským soudem byli loni Vietnamci odsouzeni, že od ledna 2013 do zadržení 15. května 2013 na území Ústeckého kraje jako členové organizované skupiny obchodovali s marihuanou.

Podle trestního zákoníku je možné cizince, kteří se dopustili na území naší republiky trestného činu, vyhostit. V případě osmi odsouzených Vietnamců byl uložen trest vyhoštění z území České republiky na dobu neurčitou.

Podle rozsudku krajského soudu si odsouzení opatřili sazenice rostliny konopí. Po jejich vypěstování rostliny sušili a prodávali jako marihuanu v Ústeckém kraji, zejména v Teplicích. Trestním senátem pod vedením předsedkyně Kamily Elsnicové byli odsouzeni dva Vietnamci na 10 let do vězení, ostatní odešli od soudu s nižšími tresty.

Z osmičlenné vietnamské skupiny u ústeckého soudu největší trest dostal Thanh Ha Van šel na deset let do věznice s ostrahou. Stejný trest dostal také Van Hai Tran. Jeden Vietnamec byl odsouzen v nepřítomnosti, protože je mimo území našeho státu.

Jediná odsouzená žena, Thi Binh Giang Vu, nejméně od ledna 2013 do 15. května 2013 v Teplicích, na Benešově náměstí čp. 776/13, ve svém pronajatém bytě společně s dalšími dosud neznámými Vietnamci pěstovala rostliny konopí. Byla odsouzena na pět let.

Vyšší prémie

„Třem z osmi pachatelů jsme zpřísnili jejich dosavadní tresty, protože kromě ústeckého krajského soudu se kvůli drogám zodpovídali také před soudem v Praze. Proto nový rozsudek je společný. Zohledňuje oba rozsudky ústecký a pražský," uvedl soudce Vrchního soudu v Praze Ivan Elischer.

Jeden z odsouzených u ústeckého krajského soudu, Van Hung Thai, byl v listopadu 2012 podmíněně propuštěn z vězení, kde si měl odsedět 15 měsíců pro pokus obchodování s drogami. V podmínce dál pokračoval v drogových aktivitách. Vrchní soud v rámci souhrnného trestu mu zvýšil trest z 6 na 9 let vězení.

Van Tinh Nguyen byl u ústeckého soudu odsouzen na 3 roky do vězení, ale odvolací soud mu zpřísnil pobyt ve vězení též na 9 let.

Také Duc Nghe Tran byl nepříjemně překvapen, protože původně byl odsouzen na 2 roky, ale odvolací soud mu navýšil trest o šest let, tedy na osmiletý pobyt za mřížemi.(ro)