„Oběti si vytipovával na Mírovém náměstí, u hlavního nádraží a na dalších místech a sledoval je v městské dopravě. Pak je napadl a oloupil," uvedl Zbyněk Dvořák, náměstek krajského policejního ředitele.

Čtyři jsou v nemocnici

Lupič, který byl před lety z České republiky vyhoštěn, začal s útoky na seniory před Vánoci. Dvě oběti přepadl na Štědrý den, další 25. prosince a 5. ledna.

Čtyři přepadení zůstávají v nemocnici, jeden je v domácím ošetření. Mezi zraněními je i krvácení pod mozkovou plenu nebo propíchnutá plíce. Lupič své oběti přepadal zezadu brutální ranou do temene hlavy. Jeho lup nebyl nijak vysoký, odcizil dva mobily a nějaké peníze, dohromady asi do dvou tisíc korun.

„Při přepadeních na ulici zůstává jen velmi málo stop, ale podařilo se nám zjistit nějaké údaje z kamer ve Vaňově, v Trmicích, u hlavního nádraží a v Resslově ulici. Nebyl na nich sice přímo k poznání, ale základní popis postavy, způsobu jeho chůze a další prvky jsme získali," uvedl krajský šéf kriminalistů Martin Charvát.

Poslední případ se stal pátého ledna v Resslově ulici, kde otrlý lupič zaútočil na devadesátiletého seniora. To už se kolem něho stahovala policejní síť.

Pomohly kamerové záznamy

Policisté museli vyhodnotit na sto hodin kamerových záznamů. Nebyly to jen záběry z kamer městské policie, ale také z kamer různých firem nebo občanů, kteří si natáčejí okolí svých domů.

Se získanými poznatky vyrazili následující den, šestého ledna v podvečer do terénu tři desítky policistů a v centru města se pokoušeli podezřelého muže objevit. „Všimly si ho hned dvě hlídky na Mírovém náměstí a u hlavního nádraží a byl zadržen. Asi si právě vyhlížel další oběť," poznamenal ústecký policejní šéf Vladimír Danyluk.

Muž se po zadržení k přepadením přiznal, zpočátku s policií i spolupracoval a ukázal místa některých loupeží. Později na radu advokáta přestal vypovídat.

Nelegální pobyt

„Je obviněn z loupeže, také z jedné krádeže na osobě a v souvislosti s tím, že v České republice pobýval nelegálně, je stíhán i pro maření výkonu úředního rozhodnutí," vysvětlil Martin Charvát

Vzhledem ke svému věku má pachatel za sebou pestrou kriminální minulost. Z Čech byl vyhoštěn po násilné trestné činnosti, tu páchal i na Slovensku. Zatím si odseděl jedenáct let, mimo jiné i v Leopoldově.

Kriminalisté pokračují ve vyšetřování. Je pravděpodobné, že lupič spáchal další přepadení na východě Čech a je podezřelý i z dalších loupeží v Ústí nad Labem. Hrozí mu až dvanáct let vězení.