Vše se seběhlo v půl deváté ráno. Student se na svou trestní výpravu chladnokrevně připravil. Před školou si na obličej nasadil masku a dovnitř vstoupil vyzbrojený paličkou na maso a nožem s šestnáct centimetrů dlouhou čepelí. Z policejních fotografií je patrné, že jde o běžné a používané kuchyňské nástroje. Jenže dokáží být smrtelné.

První, koho na chodbě potkal, byla sekretářka školy v doprovodu s ekonomkou. „Tohle je teroristický útok,“ křičel a zaútočil na první z nich. Začal ji mlátit paličkou do hlavy. Ta se stačila jen bránit.

Křik z chodby naštěstí slyšel ředitel školy se školníkem v nedaleké kanceláři. „Vyběhli jsme z kanceláře, student křičel něco o tom, že koná ve prospěch České republiky,“ líčí děsivou příhodu ředitel školy Jaroslav Zahrádka. Oba muži se na mladíka vrhli a po krátké tahanici ho zneškodnili. „Když jsem nad ním klečel, ptal jsem se ho, co to má znamenat. Chladnokrevně mi odpověděl, že je členem nějaké organizace, která hájí zájmy Česka a chce změnit poměry,“ dodal Jaroslav Zahrádka. Prý nejevil známky opilosti nebo nepříčetnosti.

Chlapec před nedávnem nastoupil do prvního ročníku čtyřletého gymnázia. Jako jedničkář se tam dostal bez přijímacích zkoušek. Kromě toho, že má výborné studijní předpoklady, prý dosud neměl žádné problémy s kázní.

Krátce po incidentu převezli zraněnou ženu i útočníka na chirurgickou ambulanci do chomutovské nemocnice. Žena měla tržnou ránu na hlavě, přičemž se nejednalo o vážné zranění. Z nenadálého útoku si ale odnesla pořádný šok. „Byla otřesená,“ potvrdila tisková referentka Krajské zdravotní Markéta Rybínová s tím, že žena absolvovala navíc i vyšetření na neurologii. Chlapci ošetřili drobné řezné rány. Při útoku totiž rozbil vitrínu a zranil se o sklo.

V tuto chvíli probíhá intenzivní policejní šetření. „Chlapec dosáhl patnácti let, takže je trestně odpovědný. Kvalifikovali jsme, že spáchal trestný čin - pokus těžkého ublížení na zdraví a nebezpečné vyhrožování, kde je trest odnětí svobody od tří do deseti let,“ informovala Deník policejní tisková mluvčí Marie Pivková. „S ohledem na nízký věk by měl být spíše nižší,“ dodala.

Teď se rozhoduje o tom, zda soud pošle mladíka do vazby nebo bude stíhán na svobodě.