Je již všeobecně známo, že člověk, který tzv. vaří pervitin, je adeptem nejméně na popáleniny, protože může při vaření dojít k požáru nebo přímo k výbuchu.

„Setkáváme se s novým druhem ohrožení. Kromě možného výbuchu varny pervitinu se objevují též nebezpečné pěstírny marihuany v bytě," varuje vedoucí ústeckého policejního územního odboru Vladimír Danyluk.

Pěstírna = bomba

Josef Zítko, vedoucí obvodního oddělení policie v Chlumci, vysvětluje souvislosti:

„Znamená to vysoké teploty v místnosti s rostlinami. V tomto prostoru se nacházejí také chemické látky a v souvislosti s tím je nebezpečným faktorem i vysoké zatížení elektrické sítě. Muž v Chlumci měl vše napojené na laciné prodlužováky zakoupené u Vietnamců. Pokud máte až trojnásobnou spotřebu elektřiny, a v bytě žijete sám, elektřina směřuje do jedné místnosti, do jednoho stanu, jde o potenciální bombu."

Vůně marihuany je proto signálem nebezpečí vzniku požáru.

Zítko dodává: „Neselhává většinou člověk, ale technika. Na technice je založeno zrychlené a efektivní pěstování marihuany. Bez techniky nejsou zisky, a bez techniky nejsou ani požáry. Pěstitel i jeho sousedi se mohou jenom modlit, aby se něco nestalo, aby nedošlo k nadkritické teplotě při přehřívání a zátěži elektroinstalace, aby zakoupené lampy, prodlužováky a další zařízení se nedostaly do zkratu. Svým způsobem marihuanový soused je potenciálním zabijákem." (ro)