Pochyby

Ředitel ústeckého oblastního ředitelství cizinecké policie Jaroslav Zeman věří, že ne všichni jeho podřízení se dopustili trestného činu a proto nemohou nést stejný díl odpovědnosti.

Důvodem jeho pochybností je délka služby některých policistů a jejich praktická zkušenost.

Podle vyšetřovatelů, a nakonec i podle obžaloby, údajně nezákonně legalizovali pobyty cizinců, když nedbale vyřizovali jejich žádosti. Obžaloba je viní z maření výkonu veřejného činitele z nedbalosti.

Zeman nikoho z obžalovaných nepostavil mimo službu.

Obžalovaní policisté řešili žádosti o trvalý pobyt cizinců. Ti měli dítě s Češkou a otcovství jim dávalo výraznou šanci na trvalý pobyt v ČR.

Policisté se spokojili s dokumentem z matriky a povolení vydali. Nevyslechli matku, příbuzné a sousedy, aby zjistili, jak dvojice s dítětem žije, nebo jde o podvod, aby cizinec získal trvalý pobyt.

Žalobce nashromáždil deset případů z období tří let, na nichž dokládá, že policisté nezkoumali žádosti příliš pečlivě.

Labyrint předpisů

Problémem je, že není zcela jasné, jak měli jít při ověřování otcovství dítěte policisté tehdy do hloubky. V té době ještě nebyly vydány přísnější pokyny.

„Daleko hlubší prošetřování vztahu mezi cizincem a Čechem stanoví zákon až od loňského 1. ledna. Údajné chyby policistů se týkají starších případů z roku 2006. V některých případech sice mohli odvést lepší práci, ale případné potrestání by bylo jen v rámci kázeňské pravomoci, ne touto formou,“ uvedl Zeman.

„Během tří let se měnil a upřesňoval výklad cizineckého zákona, podle toho, jak sílil tlak cizinců na legalizaci pobytu v Čechách. V době, kdy měli policisté pochybit, se u mnohých úkonů vyskytovalo slovíčko může a ne musí,“ dodal Miroslav Vlach z ústecké cizinecké policie.

U soudu vypovídala v úterý řada svědků z řad cizinecké policie a popisovali vývoj cizineckého zákona. Jednání soudu pokračuje.