Případ souvisí s podmínečně propouštěnými z výkonu trestu, nikoli ale s někdejším senátorem a starostou Chomutova Alexandrem Novákem odsouzeným za přijetí čtyřicetimilionového úplatku. O jeho podmínečném propuštění rozhodl Ivan Novák loni.
"Trestně stíhaný advokát byl propuštěn ze zadržení a nadále bude trestně stíhán na svobodě. V průběhu středečního a dnešního dne se díky příkladné aktivitě policejního orgánu podařilo zajistit všechny důkazy, u kterých by mohlo hrozit jejich ovlivnění či zmaření ze strany obviněného. S ohledem na tuto skutečnost pominuly důvody koluzní vazby," řekl ČTK Dragoun. Státní zástupce večer podle Radiožurnálu uvedl, že ani u soudce Nováka již nejsou obavy z ovlivnění dalšího vyšetřování, takže byl propuštěn.

Na policii se po prověrce podmínečných propuštění na chomutovském okresním soudě obrátil Krajský soud v Ústí nad Labem. Jaké pochybení či podezřelé případy našel, ale nechce s ohledem na policejní vyšetřování specifikovat. S podmínečným propuštěním odsouzeného Alexandra Nováka ale podnět od krajského soudu nesouvisel. "Bylo to na základě jiných případů," řekla ČTK mluvčí soudu Marcela Trejbalová.

Podle právní kvalifikace případu, jak ji potvrdilo státní zastupitelství, hrozí Novákovi až deset let vězení, Douchovi až šest let.