Zhruba 50 až 55letý muž řádí po celých Čechách už od dubna. Na Mostecku obral tři prodavačky minulý týden.
Řádil v Litvínově, Jiřetíně a Mostě

Falešný inženýr se v regionu pohyboval minulou středu a čtvrtek. Tvrdil, že zastupuje Dětský domov Slon, a nakupuje věci pro děti. Následně prodavačky přesvědčil, že přivezl nějakou věc (filtry do auta a pájedlo) pro jejich šéfové a ony mu mají dát peníze.

„Ve večerce v Horním Jiřetíně začal dotyčný ve čtvrtek kolem osmnácté hodiny objednávat zboží na výlet. Pak na oko telefonicky upřesňoval objednávku se svojí nadřízenou. Následně jakoby volal vedoucí prodejny a sdělil, že jí přivezl filtr do auta, který jí nechá v obchodě. Když zavěsil, tak prodavačce řekl, že mu má za filtr zaplatit 4 300 korun, což žena bohužel udělala,“ popsala, jak si filuta počítal, mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková.

Obdobný fígl použil falešný inženýr ve stejný den v prodejně papírnictví v Litvínově. Tentokrát mu prodavačka za filtr do auta, který si měla údajně objednat její vedoucí, zaplatila 1 500 korun.

„O den dříve, tedy ve středu, podvedl muž vydávající se za inženýra Koutného, prodavačku v mosteckém nákupním středisku Central. V tomto případu tvrdil, že si u něj její šéfová nechala přivést jakési pájedlo, za které chtěl 3 400 korun,“ doplnila Světáková.

Věci, které muž v prodejně za peníze zanechal, neměly v žádném případě požadovanou hodnotu.

Navíc si samozřejmě žádné filtry ani pájedlo nikdo u podvodníka neobjednal.
Padesátník s vadou řeči nebo přízvukem

Policisté vědí, jak falešný inženýr vypadá. V několika případech totiž v obchodech byly kamery a podvodník je tedy zachycen na videu. Podle snímků se jedná o asi 170 centimetrů vysokého muže štíhlé postavy s prošedivělými vlasy, kterému může být 50 až 55 let. Mluví česky s přízvukem nebo vadou řeči.

Policisté nabádají prodavače, aby si na podvodníka dali pozor. Zároveň žádá občany o pomoc při pátrání po tomto muži.

„Jakékoliv informace k dotyčnému mohou lidé zavolat na linku 158,“ doplnila Světláková.