Televizor, rybářské vybavení a vrtačku. To vše si odnesl zloděj z opuštěného rekreačního domku v Srbicích. Věci tam po skončení letní sezony nechal majitel, který vyčíslil škodu na 30 tisíc korun.

„Je to chyba. Na zimní období zůstávají takové objekty opuštěné a zloději to dobře vědí. Na podzim by proto měli lidé odvézt ze svých chat vše cenné,“ nabádá preventista teplické policie Daniel Vítek.

Srbická vloupačka nebyla v posledních dnech jediná. Policisté pátrají také po neznámém pachateli, který po rozbití skla vlezl oknem do opuštěného domu v Krupce. Uvnitř sebral vrtací kladiva a úhlovou brusku, kterou tam našel. Vyšetřování podobných vloupání není snadné. Přesto jsou policisté v některých případech úspěšní.

V minulých dnech například dopadli 45letého recidivistu, který se specializoval právě na vykrádání opuštěných rekreačních objektů.

„Vloupal se do dvou chatek v zahrádkářské kolonii v Bystřanech. V jedné přenocoval a navíc se najedl ze zásob, které tam našel. Ve druhé objevil basu s pivem. Obsah dvaceti lahví přelil do kyblíku, aby to neměl zbytečně těžké, a přepravku s prázdnými flaškami si odnesl,“ vylíčil policista Vítek.

Z CHALUPY NOCLEHÁRNA

Podzimní a zimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. „Nepřítomnosti majitelů zloději využívají ke krádežím, ale nezřídka si udělají z jejich víkendového sídla zároveň noclehárnu. Nebo se takový objekt stane doupětem pro narkomany. Chatařům tak nezpůsobí jen materiální škody, ale hlavně jim nabourají pocit soukromí. A to je pro řadu lidí často i horší než majetková újma,“ podotýká odborník na zabezpečení nemovitostí Ivan Pavlíček ze společnosti Next.

I on poukazuje na to, že zlodějům často hraje do karet lehkovážnost samotných majitelů.

„Lidé nechávají na svých chatách a chalupách elektroniku, finanční hotovost, šperky nebo jiné cennosti, které je lepší co nejdříve převézt na bezpečnější místo a neodkládat stěhování z týdne na týden,“ upozorňuje Pavlíček.

V okolí chaty není podle něj vhodné nechávat trubky, nářadí či jakékoli předměty, které mohou zlodějům usnadnit vniknutí do obydlí. „Jednou za čas na chatu zajeďte, překontrolujte její stav a odkliďte sníh. Vzbudíte tím dojem, že obydlí není zcela opuštěné, což bude zloděje odrazovat,“ doporučuje Ivan Pavlíček.

Namátkové kontroly ve vytipovaných oblastech okresu provádí v zimním období také policisté. „Hlídky projíždějí chatové oblasti a zahrádkářské kolonie. Sledují zabezpečení chat případně narušení oken čí zámků,“ ubezpečil Daniel Vítek z teplické policie.

Během loňské zimní sezony policisté řešili několik vloupání do chat. Zaznamenali také jednu kuriózní krádež. V chatové oblasti nedaleko Komáří Vížky na Teplicku zloděj ukradl ze stěny v jedné navštívené chatě kytaru. Tu se pak snažil prodat v bazaru, aby získal peníze na jídlo.

Zjistíte-li před vstupem do své chaty jakékoli známky vloupání, okamžitě volejte Policii České republiky na číslo 158 nebo tísňovou linku 112. Pokud máte objekt pojištěný, bude se vám hodit právě protokol o nahlášeném vloupání.