Přepadení banky: Soud už ví, jak probíhal útěku lupičů

Proces s obžalovanými v případě přepadení Raiffeisenbanky v Chomutově z prosince 2007 pokračoval i dnes 24.11. výslechy svědků. Jednání soudu pokračuje do konce týdne.

V procesu jde o případ loupeže, za který má být odpovědno šest mužů. K útoku na banku došlo 14. 12. 2007 v chomutově navečer přepadnout bankovní pobočku Raiffeisenbanky a získali tím přes 7 milionů korun. Proces začal již 8. září 2009 u ústeckého krajského soudu.

Zapálili auto a schovávali se v lese

Z průběhu procesu vyplynulo jak asi došlo k útěku, při kterém se podařilo skupině lupičů zmizet. Auto s lupiči zastavilo asi tři kilometry za Chomutovem na dohodnutém místě. Auto v lesa zapálili. Schimmerle s Vlčkem prý z místa odjeli vozidlem VW Polo, které bylo zaparkováno na neznámém místě v okresu Chomutov. Rigan podle obžaloby odjel auten Audi A6, ve kterém svezl k policejní hlídce hlídače z banky, kterého předtím využili jako rukojmí. Stopnul si audi na okraji silnice a nechal se vysadit u nejbližší poloicjení hlídky.

V nejhorší situaci byl Todorovič a Schäfer. Ti se schovali v lese nedaleko od hořící VW Transporter, který podpálili. V lese se skrývali až do druhého dne do odpoledních hodin, kdy je vyzvedl Pavel Rejman, kterého již brzy ráno telefonicky požádali o odvoz.

Rejman je vojákem z povolání, kolegou Todoroviče. U soudu Rejman uvedl, že v prosinci 2007 mu před Vánoci v sobotu zavolal k ránu na mobilní telefon Todorovič. Řekl mu, že jsou po nějaké oslavě a nemají odvoz. Nepřikládal tomu ale žádný význam. Spal dál a po druhé jej Todorovič telefonoval s prosbou o pomoc. Uváděl, že se nemají jak dostat domů.

Jestli by mohl přijet pro ně někam poblíž Chomutova. Rejman si půjčil auto a jel pro ně. Naváděli ho na přesné místo telefonem. Nastoupil společně s Schäferem, který chtěl pouze odvést k nějaké vesnici u Prahy, kde měl mít opravené auto. Todoroviče odvezl až do Pardubic. Todorovič celou cestu spal. Svědek si pamatoval, že měli u sebe pouze jeden vojenský batoh a oba muži byli oblečeni dost nalehko. Byla jim viditelně zima.

Krátce po přepadení banky již v 17.45 hod. se po stopě cizinců vydal policejní služební pes. Ten zachytil pachovou stopu asi 20 m od shořelého vraku a sledoval ji přes rozcestí, lesní cestou, roklinou, tokem místního potůčku, další částí rokle, lesní cestou až k asfaltové pěší a cyklistické stezce v Bezručově údolí, kde bývá velký pohyb osob a tím jednokilometrová cesta psa skončila. (ro)