O případu Deník informoval minulý měsíc. Nyní vyšlo najevo, že nebyla jediná, kdo se na podvodech se sociálními dávkami podílel. „Obvinili jsme také její dva známé, na jejichž bankovní účty si nechala dotyčná peníze od úřadu posílat, a muže, který peníze vybíral z bankomatu a ženě předával,“ uvedl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

TŘI ROKY PODVODŮ

Úřednici se dařilo podvádět tři roky. Vystavovala fiktivní žádosti na výplatu příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení. Zneužila k tomu data lidí, kteří jsou stále v evidenci úřadu, ale z různých důvodů už dávky přestali pobírat a o dodatečných transakcích nevěděli.

„Falešné složky následně skartovala, takže na podvod za celé tři roky nikdo nepřišel. Vše se zjistilo až poté, co přešla na jiné pracoviště a zkusila fintu znovu, tentokrát ale neúspěšně, protože se na to už přišlo,“ podotkl Vítek.

Vše vyšlo najevo až ve chvíli, kdy byla přeložena z Teplic jako výpomoc na úřad práce v Duchcově. Protizákonné počínání úřednice překvapilo její kolegyně v práci.

„Mrzí mě hodně, co se stalo. Všechny nás to tady zarazilo, že tohle někdo mezi námi udělal. Snažíme se dělat svoji práci dobře a takováto záležitost nám tu kazí dobrou pověst, kterou náš úřad práce má,“ uvedla ředitelka teplického úřadu práce Martina Bečvářová.

39letá žena nebyla jediná, kdo byl do podvodu zapojený. Policie obvinila i její dva známé. Na jejich bankovní účty si podvodnice nechala peníze od úřadu posílat.

„Muž a žena jsou podezřelí, že si od ní na své účty nechali měsíčně posílat desetitisícové částky, které následně přeposílali na její účet. Za necelé tři roky přes účty každého z obou obviněných prošlo přes 900 tisíc korun, takže si museli být vědomi, že tak vysoké částky nemohla od úřadu práce dostávat,“ popsal Vítek.

Žena jim podle jejich vyjádření tvrdila, že si nemůže nechat na svůj bankovní účet částky posílat, protože se rozvádí s manželem a bojí se, aby o peníze nepřišla.

Dalším obviněným je muž podezřelý z maření výkonu úředního rozhodnutí. Také na jeho účet si nechala žena podle policie posílat od státu peníze. Ty pak měl vybírat z bankomatu a předávat jí je. Žena ho přesvědčila, že je v insolvenci a bojí se, aby tyto peníze nebyly vidět na jejím bankovním účtu.

„Ale právě tím, že s transakcemi souhlasil a konal tak ve víře, že jí pomáhá zatajovat příjmy před jejími věřiteli, se měl dopustit protiprávního jednání, za které mu v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení,“ upřesnil Vítek.

Úřad práce ČR má celkem 12 tisíc zaměstnanců. Podle mluvčí Kateřiny Beránkové se v případě teplické zaměstnankyně nejedná o pochybení systémové, nýbrž o selhání jednotlivce. Úřad takové případy řeší v rámci vnitřních směrnic. „Případy se zabývá kárná komise. Jakmile policie zahájí trestní stíhání, je zaměstnankyně postavena mimo službu,“ uvedla Beránková.