„Policisté od počátku pracovali s verzí, že do lamp někdo střílí. K objasnění případu pomohla místní veřejnost, od které policisté získali potřebné poznatky,“ uvedl mluvčí policie Daniel Vítek. „Na základě indicií od lidí ze Sobědruh jsme ustanovili totožnost muže, který byl z poškozování lamp podezřelý, a pozvali si ho k výslechu. Při první výpovědi tvrdil, že o ničem neví, při opakované výpovědi se ale pod tíhou důkazů přiznal,“ konstatoval mluvčí.

Vandal si pro své řádění vybral ulice U Zámečku, K Zámečku, Na Rozhraní, U Lesíka, Zahrádky, Polní a Důlní. Jednu poničenou lampu měl před svým domem Josef Černý. Rozzlobilo ho to, protože pro jeho manželku bylo vysoko upevněné světlo před domem něco jako orientační maják. „Když si večer krátí cestu z autobusové zastávky přes pole, má lampu jako navigaci,“ připomněl obyvatel ulice Na Rozhraní. Poničené lampy nechalo město opravit, škodu bude vymáhat po vandalovi.

Policie kvituje spolupráci s veřejností. „Poděkování patří svědkům, kteří na výzvu reagovali a poskytli tak policistům pádné důkazy, které vedly k dopadení pachatele,“ dodal mluvčí policie Vítek s tím, že dotyčný ještě nebyl obviněný.  Co ho vedlo k tomu, že takto ničil lampy, policistům při výslechu nesdělil. Při střelbě nikoho nezranil.

Policisté u podezřelého muže zajistili obě zbraně. Společně s diabolkami, kterými 30letý muž prostřílel kryty lamp, putovaly na balistické zkoumání. Až na základě výsledku určí policisté kvalifikaci trestného činu. Může se jednat i o nedovolené ozbrojování.

Lidé v Sobědruhách si tak mohou oddechnout. Někteří z místních totiž měli obavy, aby dotyčný v další fázi svého řádění nezačal střílet vzduchovkou po nich. Na Teplicku by to nebyl první případ. Před 12 lety dva chlapci stříleli ze vzduchovky po lidech na sídlišti Prosetice. Když je policie dopadla, tvrdili, že to dělali jen z legrace. Zranili při tom pět lidí. Policie je obvinila z trestného činu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu o těžkou újmu a z výtržnictví. Od soudu odešli s podmínkou.