Dluhová spirála, do které se dostal Tepličan, má osm otoček. Tolik úvěrů se mu podařilo podvodem uzavřít, než se jeho případem začala zabývat policie na základě oznámení společností, kterým dotyčný domluvené měsíční pohledávky nesplácí. „Dlužník si vzal velké sousto, když si napůjčoval průběžně 600 tisíc korun. Peníze žádal postupně. Vytloukal tím takzvaně klín klínem. Dopustil se při tom přečinu úvěrového podvodu, protože do nově uzavíraných smluv neuváděl pravdivé údaje,“ informovala policejní mluvčí Ilona Gazdošová.

Společnosti mu peníze půjčovaly, protože jim uváděl nepravdivé údaje, že žádné jiné finanční závazky nemá. Následné půjčky měly vždy pokrýt předchozí závazky. Z dluhové pasti se dotyčný muž už ale nevyhrabal. Podvody ho teď mohou dostat do žaláře, rozhodovat bude soud.

Rekordní rok

Počet trestných činů v oblasti úvěrových podvodů každým rokem roste. Policie je eviduje v rámci balíku všech trestných činů kvalifikovaných jako podvod obecně. Ve statistikách na takové trestné činy mají policisté speciální sledovanou kolonku. Podle veřejně dostupné mapy kriminality na portálu ministerstva vnitra bylo vloni zapsáno v rámci Ústeckého kraje 1 190 podvodů. O rok dříve to bylo 999. Letošní rok ještě neskončil a už je jasné, že obě tato čísla budou z hlediska počtu podvodů v kraji překonána.

Ilustrační foto
Stát vyplácel ženě z Teplicka peníze na dítě, které neměla. Hrozí jí vězení

Podobných případů, kdy finanční tíseň donutí lidi podvádět, zaznamenávají policisté na Teplicku poměrně dost. Typické jsou případy, kdy si lidé berou půjčky či spotřebitelské úvěry převážně na nákup nějaké elektroniky a dluhy potom nesplácí. „V převážné většině těchto případů ji už při uzavírání smlouvy podepisují s vědomím, že peníze vracet nebudou,“ říkají policisté z praxe.

Jak se policie o podvodnících dozví? Obvykle se na ni obrátí společnost, která poskytuje půjčky. „Nezřídka se setkáváme i s případy, že si dotyčný koupí za podvodný spotřebitelský úvěr nějakou věc a hned vzápětí ji prodá do bazaru. Vyinkasované peníze potom utratí pro svou potřebu,“ naznačil v minulosti Deníku Daniel Vítek z teplické policie.