„Jsem nevinný,“ tvrdil Ehrenreiter. Soudci mu ale neuvěřili. Podle nich to byl právě rakouský řidič kamionu, kdo loni v noci na 22. červenec zavraždil 21letého chlapce z Teplicka.

Na severu Čech podle verdiktu vražedné jednání také započalo. Ehrenreiter, jímž prý cloumala žárlivost, napadl mladíka, kterého oprávněně považoval za soka v lásce, na parkovišti v obci Novosedlice. Nejprve ale nařídil své české družce, aby ho tam vylákala. Ve stavu, kdy jeho mysl byla otupena kouřením pervitinu v alobalu, nic netušícímu mladíkovi zasadil několik ran do hlavy montážním klíčem na kola; pak mu plastovou páskou spoutal ruce a společně s přítelkyní naložili bezvládné tělo do úložného prostoru návěsu kamionu.
S obětí uvězněnou visacím zámkem v bedně určené na přepravu palet vyjeli letní nocí na Prahu, projeli metropolí a vyrazili po brněnské dálnici D1.

Promyšlená vražda

Podle výpovědi Lucie S., řidičovy družky a společnice v kabině tahače, která je v případu stěžejní svědkyní, cestou ještě stavěli na parkovišti kamionů. Cílem zastávky prý byla krádež nafty z nádrží jiných vozidel. Nakonec zastavili na Benešovsku, na odstavné ploše na 70. kilometru dálnice. Tam Ehrenreiter podle soudu oběť znovu napadl, nějakým způsobem přemístil do nedalekého lesa, vražedné dílo dokonal opakovanými údery klíčem do hlavy, tělo pak polil hořlavinou a zapálil. Ze slov Lucie S. vyplývá, že dobře věděl, že benzinu smíšeného s naftou nepoužil tolik, aby byla oběť spálena. Šlo mu jen o to, aby na mrtvém těle zlikvidoval možné stopy – například svůj vypadlý vlas, který by kriminalistům mohl naznačit stopu vedoucí k pachateli.

Pohled obžalovaného

Tenhle scénář Ehrenreiter rázně odmítá. Připouští ale, že se na novosedlickém parkovišti s obětí skutečně popral. Avšak až poté, co železnou tyčí z kamionu praštila mladíka do hlavy Lucie S.

Muže, kterého viděl poprvé v životě a který mu byl představen jako dealer pervitinu, podle své verze přemohl (i když při tom sám utrpěl zranění) a pak ho s družkou skutečně naložili do schránky na podvozku návěsu a vezli s sebou. Udělal to prý proto, že se obával, že si zbitý mladík přivolá mobilem kamarády, kteří ho přijedou pomstít. A trestné výpravě v osobním autě se prý s kamionem ujet nedá. Ehrenreiter dále tvrdí, že na 70. kilometru dálnice D1 skutečně zastavil. Ale jen proto, aby muže převáženého ve schránce návěsu propustil. Ten si prý odskočil na toaletu – a poté odkráčel po pěšině k lesu. Živý a v pořádku. Družka se mezitím bavila s kýmsi v malém červeném autě, které se na místě záhadně objevilo.

Soudci ale měli za to, že obžalovaný lže. Kriminalisté totiž na odstavné ploše našli drobounké úlomky kostí oběti, svědčící o tom, že na tomto místě došlo k novému brutálnímu útoku.Přesně tak, jak to tvrdila Lucie S. „Jestliže svědek požívá drogy, ještě to neznamená, že je to svědek nevěrohodný,“ podotkl předseda odvolacího senátu Martin Zelenka. „Vina obžalovaného byla bezpečně a spolehlivě prokázána,“ zdůraznil.

Nezodpovězené otázky

Ehrenreiter nicméně trvá na svém. „Pravda byla, co jsem vypovídal já,“ připomněl a zdůrazňoval, že je třeba provést další důkazy. Připomínal například výpis telekomunikačního provozu, podle něhož byl prý mobil oběti v provozu ještě nějakou dobu po vraždě – a to na Teplicku. „Tedy v regionu, kde se pohybují Milan (známý jeho družky a dodavatel drog, kterého prý vydávala za bratrance) a také otec Lucie,“ naznačoval, kam by mohla vést stopa.
Ačkoli korunní svědkyně tvrdí, že ortel jejímu staronovému kamarádovi podepsala společná fotka, kterou Ehrenreiter našel v jejím mobilu, obžalovaný takový motiv popírá. S českou družkou se prý rozešel už několik týdnů před vraždou, protože mu ukradla 200 eur a mobil. V kamionu ji dál vozil z toho důvodu, že mladá žena neměla kam jít – a také na ní lpěla jeho pětiletá dcera… Žárlivost jako motiv nepřichází v úvahu ani podle obhájkyně Soni Adamové. „Seznámil se s ní, když provozovala prostituci – a vztahu to nevadilo,“ konstatovala advokátka.

Další soud chtějí rodiny oběti
i odsouzeného cizince

Případem vraždy u dálnice D1 z loňského července se možná znovu začnou zabývat policejní vyšetřovatelé. Podle zjištění Deníku je to přání rodin oběti i odsouzeného cizince. Shodují se na tom, že ze svého jednání by se měla zpovídat také žena, jež dosud figurovala v kauze jako svědkyně: Lucie S.
Trestní oznámení na ni chce podat rodina zavražděného muže. „Jezdila s pachatelem a pomáhala mu,“ řekla Deníku příbuzná oběti. Podle mínění rodiny se korunní svědkyně skutečně neprovinila jen neoznámením trestného činu, ale byla přímo spolupachatelkou vraždy, k jejímuž dokonání aktivně napomáhala. „A také to byla ona, kdo syna vylákal na parkoviště, kde byl poprvé napaden,“ řekla Deníku matka zavražděného. „Já ten telefonát slyšela. On jí ještě říkal: jak jsi mi to mohla udělat, že jsi odjela. Teď je jasné, že od toho Rakušáka neodešla, jak tvrdila – a hrála to na obě strany…“ Lucii S. před soudem by ráda viděla i rodina odsouzeného Rakušana. Ovšem – pochopitelně z jiného důvodu: kvůli tomu, že u soudu jako svědkyně vypovídala nepravdivě. „Rodina zvažuje, že na ni podá trestní oznámení,“ řekla Deníku advokátka Soňa Adamová.
Jak to s ohlášenými trestními oznámeními dopadne, je zatím ve hvězdách. Zřejmě ale schyluje minimálně k jednomu soudnímu jednání. „Podali jsme žádost o odškodnění občanskoprávní cestou,“ připomněla příbuzná zavražděného.