Rakouský řidič kamionu podle obžaloby vraždil v noci z 21. na 22. července letošního roku. Nejprve před půlnocí v obci Novosedlice na Teplicku napadl 21letého muže údery kovovou tyčí do hlavy, potom mu svázal ruce plastovou páskou a nacpal ho do odkládacího boxu pod ložnou plochou návěsu své nákladní soupravy.

Pak se vydal na další cestu. Pro oběť tato jízda skončila na Benešovsku, u odstavného parkoviště při dálnici D1 v lokalitě Čechtice-Loket. A skončila tam i její životní pouť. Podle Milce tam pachatel odvedl oběť do lesa, kde mladíka ubil tyčí. Následně jeho tělo polil hořlavinou a zapálil. Podle výsledků vyšetřování se jednalo o čin ze žárlivosti – nemohl přenést přes srdce, že se jeho družka rozhodla vrátit ke svému bývalému příteli. Právě ten byl oním zavražděným.

Poznali muže na fotce v pátrání
Rodina z Teplicka se uprostřed léta dozvěděla tragickou pravdu z webových stránek Deníku. Ze zveřejněné pátrací relace. Otřesná jistota přitom byla stoprocentní – poskytlo ji nezaměnitelné tetování.
Rakušan obžalovaný z vraždy teď ale tvrdí, že se ničeho hrozného nedopustil.

Tuto verzi ale Ehrenreiter popírá. Důvod žárlit prý ani neměl, když s prostitutkou oddanou dogám, kterou kdysi naložil u silnice a pak si ji 15 měsíců vozil v kamionu, podle vlastních slov nikdy neplánoval společnou budoucnost. Soudu navíc muž řekl, že se s ní počátkem července rozešel, když zjistil, že mu ukradla 200 eur a prodala vypůjčený mobil.

V kabině tahače ji na svých pravidelných cestách z Rakouska do Německa prý dál vozil jen proto, že mu bylo líto ji v Česku vysadit, když mu tvrdila, že nemá kam jít – a musela by spát na ulici.
Konflikt rozpoutala prý mladá žena

Právě tato žena podle Rakušanovy verze prý stála za novosedlickým konfliktem. Mladíka, který prý skutečně byl jejím bývalým přítelem, údajně kontaktovala jako drogového dealera, jenž jí měl dodat pervitin. Začali se ale hádat – a ona na něj vytáhla kovovou montážní páku. Ehrenreiter připouští, že se pak s českým mladíkem popral i on. Následně skutečně oběť spoutali a strčili do kovového boxu na návěsu s tím, že ho pustí až někde cestou. „Bál jsem se, že by si pak mohl zavolat více kamarádů, kterým bych se neubránil,“ řekl a naznačil, že na dálnici, kde s kamionem nesmí překročit devadesátku, by ho mstitelé snadno dojeli. „Byl jsem po potyčce zraněný, sotva jsem mohl chodit; měl jsem takové bolesti, že by mě dokázalo zpacifikovat každé dítě,“ vysvětloval své pohnutky. S mužem, kterého nechal zavřeného ve schránce návěsu několik hodin, jinak podle svých slov neměl žádné spory či nevyřízené účty. „Ani jsem ho neznal, nikdy předtím jsem ho neviděl,“ konstatoval.

Oběť zůstala spoutaná, ale měla být naživu

Mladíka prý skutečně za úsvitu vypustil z kovové pasti na návěsu nedaleko místa u D1, kde byla o pár hodin později nalezena jeho ohořelá mrtvola – trvá však na tom, že zbitý muž naložený na Teplicku odcházel celkem v pořádku. Sice s monoklem na oku a s několika krvácejícími zraněními, ale živý. Jen se prý ztratil tak kvapně, že mu ani nestačil rozvázat spoutané ruce…

Rakušanova česká expřítelkyně ovšem hovoří jinak. Usvědčuje ho z vraždy. „Nevím, proč tak mluví – myslím si ale, že zná skutečného vraha,“ řek soudu Ehrenreiter. Na parkovišti u dálnice však podle jeho slov stálo ještě malé červené auto, s jehož řidičem se tato žena bavila.
On rozhodně popírá, že by šel s obětí do lesa, tam ji umlátil a tělo podpálil. Od svého kamionu se prý na parkovišti u dálnice nevzdálil více než pět či šest metrů.

Na otázku své obhájkyně Soni Adamové ovšem potvrdil, že i on měl v autě hořlavinu. A nejen kanystry s naftou do nádrže kamionu, která se k zapálení těla dá použít jen stěží, ale vybaven byl i slušnou zásobou benzinu.

„Šlo o nějaký nový benzinový čistič,“ vysvětloval s tím, že tuto látku také na cestách skutečně využíval. „Musel jsem si sám opravovat brzdy a sloužilo to i na odstraňování tuků. Také když mi v České republice někdo posprejoval celý návěs, odstraňoval jsem to benzinem,“ vysvětloval, nač ve své nákladní soupravě vozil látku, kterou znalecký posudek označuje jako akcelerant (jiným slovem urychlovač) hoření.

Obhájkyně je ovšem přesvědčena, že je její klient nevinen. „Ten případ pozorně sleduji už tři měsíce – a ukazuje se, že ten zabitý hoch nebyl žádný svatoušek. A ta dívka teprve ne! Tam mohlo mít iks lidí zájem na tom, aby byl zavražděn,“ podotkla advokátka na chodbě před jednací síní.
Najít pravdu by trestnímu senátu Oldřišky Rysové měly pomoci výpovědi svědků a znalců, na jejichž výslechy si soud vyhradil ještě dva dny.