„Pomůžu vám na nohy!“ Tak se nabídl v Dubí na ulici opilému chodci sedmkrát odsouzený recidivista. Dobře věděl, proč to dělá. Při zvedání muže ze země mu z kapsy vytáhl peněženku. Než alkoholem opojený člověk ustál zpět rovnováhu, zloděj zmizel.

PIN MĚL V PENĚŽENCE

Muž upadl po cestě z restaurace. Než zjistil, že mu kromě peněženky chybí platební karta, kterou měl uvnitř, byl už bez peněz na kontě. Nestačil kartu zablokovat, navíc udělal další chybu. U karty měl identifikační údaje, což zloději usnadnilo cestu k penězům.

„Bankovní kartu měl v peněžence i s PIN kódem napsaným na papírku. Zmizelo mu 11 500 korun,“ řekl policejní mluvčí Daniel Vítek.

Policistům se podařilo další den zjistit, kdo muže okradl. Za zloděje označili 26letého, sedmkrát odsouzeného místního recidivistu. Na problémy si zadělala ale i jeho 41letá známá, které ukradenou kartu včetně PIN předal a požádal ji, aby vybrala peníze.

„Slíbil jí za to část hotovosti,“ podotkl Vítek. Žena, která se v minulosti už také dostala do křížku se zákonem, vybrala z bankomatu peníze a předala je svému parťákovi. Jako odměnu od něj obdržela necelou tisícovku. I ona ale porušila zákon. Oběma teď za to hrozí dvouleté vězení.

LUPIČE NECHYTILI

Nejsou to ale pouze alkoholem opojení lidé, kteří mohou být snadným terčem zlodějů. Bez potrestání zůstalo přepadení nevidomého Václava Červenky. Ten se před dvěma lety stal v Teplicích obětí lupiče.

„Nastoupil jsem nově do práce jako masér. Neznal jsem ale ještě přesně cestu z práce na nádraží, a proto jsem chodil bezradně po ulici,“ vyprávěl svůj příběh muž s bílou holí.

„Pak mě oslovil jeden pán, že mi pomůže. To víte, bez očí musím více důvěřovat,“ povzdychl si tehdy, když tlumočil, co se mu stalo. Z dobrodince se vyklubal lupič, který slepce odvedl na neznámé místo, kde mu dal pěstí do hrudi, až dotyčný spadl a ztratil hůl. Pak ho prošacoval a zmizel.

Protože to bylo bez svědků a slepec lupiče popsat nemohl, bylo pro policii vyšetřování velmi obtížné. Nakonec případ odložila.