Nové projednání nařídil Ústavní soud, na který se obrátil neúspěšný kandidát Pavel Musil z uskupení Nezávislí v Bílině HNHRM. Ten tvrdí, že došlo k manipulaci s hlasy i ke kupčení. „Šla jsem od kamarádky a u obchodu u Vietnamce mě zastavil vysokej, mladej a hezkej kluk. Představil se jako Tomáš. Ptal se mě, jestli jsem spokojená s Bílinou a zda jsem byla volit. Tak jsem říkala, že mě volby nezajímají,“ vypověděla u soudu mladá svědkyně. Podle ní měl muž drahé černé auto, které v Bílině už několikrát viděla.

Volby - Ilustrační foto.
Platí volby v Bílině? Soud bude pokračovat až po prázdninách

„Nejdříve mi nabízel tři stovky. Myslela jsem, že to je jenom sranda a že se mnou jenom flirtuje. Smlouvala jsem a řekla jsem si o víc. Dostala jsem 500 korun a vyplněnou obálku. Tak jsem šla volit. Bylo tam číslo 6 (Bílinští soc. dem. a nezávislí pozn. red.) vyznačené křížkem,“ řekla svědkyně.

PROVĚŘOVALI LÍSTKY

Před soudem vypovídal také manželský pár, i oni měli podle svědků dostat 500 korun za hlas. Oba ovšem kupčení popřeli. Podle voličských seznamů, které se archivují v Litoměřicích, ovšem ani jeden z nich volit nebyl. „Docházelo k celému zatemnění voleb jako takových, od kupčení až po listinné důkazy,“ tvrdil Musil.

V uplynulých měsících soud prověřil desítky hlasovacích lístků ve třech bílinských okresech. „Specifické znaky, které by se daly považovat za dílo jednoho člověka, jsme tam nenašli,“ uvedl člen senátu Martin Jakub Brus. „Tenhle případ je jiný, než byly volby v Bílině v roce 2014, kde byly desítky kusů identicky vyplněných hlasovacích lístků,“ sdělila soudkyně Markéta Lehká. Právě v roce 2014 nařídil soud kvůli kupčení opakování voleb.

Volby na Teplicku, kontrola sídliště Teplické předměstí v Bílině
Bílinské volby začal řešit krajský soud, rozhodne ve středu

Loňské volby vyhrálo v Bílině hnutí ANO, které vytvořilo koalici s hnutím Moje Bílina a ODS. V opozici skončili Bílinští sociální demokraté, KSČM, Nezávislí v Bílině HNHRM a Naše Bílina SSO. Rozhodnutí v aktuální kauze padne příští čtvrtek.