VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor se soudcem Ivanem Novákem, který pustil na svobodu Alexandra Nováka

Chomutov – Je to soudce, který Alexandra Nováka uznal v prosinci 2010 vinným. Tehdy mu dal pouze podmínku (čtyřleté vězení dostal až u odvolacího soudu). Je to také soudce, který v dubnu 2013 nechal Nováka zatknout a dovést do vězení policií. A teď to je soudce, který Alexandra Nováka propustil po dvou letech vězení na podmínku. Písemně svůj verdikt zdůvodňovat nemusí, přesto soudce Ivan Novák Chomutovskému deníku odpověděl pár hodin po svém rozhodnutí na několik otázek.  

11.5.2015
SDÍLEJ:

Bývalý senátor a starosta Chomutova Alexadr NovákFoto: Deník

První informace podával předseda soudu. Alexandr Novák byl prý propuštěn. Je to tak?

Ano. Senát vyhověl žádosti sdružení Gryphons o podmíněné propuštění. Zkušební dobu jsme stanovili na čtyři roky.

Rozhodnutí je pravomocné?

Pokud se státní zástupce i odsouzený na místě vzdají práva na opravné prostředky a uvedou, že netrvají na písemném zdůvodnění, tak je rozhodnutí pravomocné. A přesně to se stalo.

Je to otázka spíše pro něj, ale nevíte, proč se státní zástupce proti propuštění neodvolal?

On sám ve svém závěrečném proslovu navrhoval podmíněné propuštění. Bylo by pak nelogické, aby podával stížnost.

Není to tak dlouho, co okresní i krajský soud žádost Alexandra Nováka o podmíněné propuštění zamítl. Proč je váš verdikt jiný?

Okresní soud rozhodoval v únoru, od té doby se věci změnily. Výkon trestu odsouzeného byl během té doby vzorný, získal další dvě kázeňské odměny. Na což poukázal i státní zástupce. A navíc tu byla záruka sdružení Gryphons. Trestní zákon umožňuje podmíněné propuštění buď v případě, že odsouzený prokázal ve výkonu trestu polepšení a dá se předpokládat, že povede řádný život, nebo když soud přijme záruku za dovršení nápravy odsouzeného. My jsme ji přijali. Takže byly splněny obě podmínky pro podmíněné propuštění.

Co je sdružení Gryphons zač?

Jsou to fandové do motorek. Je to řádně registrované sdružení, mají stanovy, pořádají společenské akce i pro děti. Jak na líčení zaznělo, odsouzený jim v minulosti pomáhal, například sehnat veterány na výstavu. Osobně se znají. Je proto předpoklad, že s nimi bude spolupracovat.

Spolek je ale zaregistrovaný až od ledna roku 2014. Jak s nimi mohl Alexandr Novák spolupracovat, když byl tou dobou už ve vězení?

To nevím, že by bylo sdružení registrované až v lednu 2014. Mohli se jmenovat jinak nebo předtím nebyli registrovaní. Každopádně při líčení hodnověrně prokázali, že činnost vykonávali už předtím, než Alexandr Novák nastoupil do vězení a že s nimi spolupracoval.

Jak se vlastně může nějaké sdružení zaručit, že někoho napraví?

Žádost se zárukou mohou podávat zájmová sdružení občanů (více v grafickém prvku). Existují taková, která si ze znalosti tohoto ustanovení udělala živnost a nabízejí odsouzeným záruku za úplatu. Tohle je spolek, který pořádá společenské akce a dává záruku, že odsouzený Alexandr Novák bude vést řádný život. Budou na něj dohlížet.

A co když nebudou?

Jsou povinni soudu signalizovat, pokud by jejich snahu a dovršení nápravy ignoroval nebo dokonce mařil.

Má čtyřletá zkušení doba pro Alexandra Nováka nějaké podmínky?

Musí vést řádný život. Což znamená, že se nesmí dopustit žádné trestné činnosti. Samozřejmě pokud by způsobil přestupek v dopravě, nebude to vnímáno jako porušení podmínky. Ale kdyby třeba házel po sousedech přes plot jablka, bylo by to něco jiného…

Je známo, že Alexandr Novák má obchodní aktivity třeba v USA. Může vycestovat do zahraničí?

Může. Kdyby měl určený dohled, musel by cestu hlásit probační službě, ale Alexandr Novák dohled stanovený nemá.

A může se tam třeba i odstěhovat?

I to je možné. To mu soud zakázat nemůže. To by bylo porušení ústavy.

Jak se může někdo zaručit za nápravu?

Trestní zákoník neupravuje okruh osob, které jsou aktivně legitimovány k nabídce převzetí záruky za dovršení nápravy odsouzeného. V tomto směru je nutné vycházet z ustanovení trestního řádu, který uvádí jako osobu oprávněnou podat žádost o podmíněné propuštění z výkonu trestu odnětí svobody zájmové sdružení občanů. Ta jsou uvedená v trestním řádu, ze kterého vyplývá, že se jedná o odborové organizace nebo organizace zaměstnavatelů a ostatní občanská sdružení s výjimkou politických stran a politických hnutí, církve, náboženské společnosti a právnické osoby sledující v předmětu své činnosti charitativní účely. Soud je povinen při převzetí záruky zkoumat možnosti zájmového sdružení, pokud jde o dovršení nápravy odsouzeného. Obdobně Nejvyšší soud konstatoval, že hlavním cílem záruky zájmového sdružení je výchovným působením kolektivu přispět k nápravě a převýchově odsouzeného. Je proto povinností soudu, aby si před přijetím nabídnuté záruky řádným způsobem objasnil otázku, zda tu jsou předpoklady, aby se odsouzený napravil výchovným působením kolektivu, zejména zda zájmové sdružení, které nabídlo převzetí záruky, je vůbec schopno úkol nápravy obviněného úspěšně splnit.
JUDr. Roman Vicherek, soudce Okresního soudu v Ostravě/ zkrácen příspěvek ze serveru epravo.cz

Autor: Josef Dušek

11.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn Deníku – čtvrtek 14. prosince 2017

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Orangutan Ňuňák.
VÍME PRVNÍ
15

Orangutana Ňuňáka nezabila rakovina, ale tasemnice, která napadá i lidi

100 milionů minus. V Bílině schválili rozpočet na příští rok

Bílina - Plánovaný stomilionový schodek mezi příjmy a výdaji bílinská radnice pokryje finanční rezervou z minulých let.

Zebry na Masarykově třídě v Teplicích mají nové nasvícení

Teplice - Jet Masarykovou ulicí v části Trnovan bylo pro řidiče vždycky za trest. Nekonečné šňůry aut se od Červeného kostela až na „kruhák“ na křižovatce Přítkovská Modlanská ve špičce pohybovaly jen pozvolna. A mezi nimi netrpěliví chodci přebíhající z jedné strany ulice na druhou.

Kluby ze severu zvolení Martina Malíka za šéfa asociace shodně kvitují

Severní Čechy – Martin Malík byl zvolen předsedou fotbalové asociace, kluby ze severu Čech výsledek valné hromady vesměs kvitují.

AKTUALIZOVÁNO

Teplicko zpívalo koledy. Zapojily se sbory, konzervatoř i děti ve školkách

Teplicko  - Středeční podvečer patřil v celé republice koledám. Zpívalo se na 746 místech . I Teplicko se už posedmé  zapojilo do projektu Deníku Česko zpívá koledy. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT