Chlapec, který v únoru usmrtil svou spolužačku v chatce zahrádkářské kolonie, zatím pobývá v ústavu v Boleticích na Děčínsku. Umístěn sem byl na základě předběžného opatření soudu. Koncem října mu ale bude patnáct a je potřeba rozhodnout, co s ním bude dál, protože právě dosažením patnácti let má jeho přísně střežený pobyt skončit.

Jeho další osud v pondělí odpoledne řešil teplický soud, který si mimo jiného vyslechl také odborný posudek psychologů.
Jednání bylo vzhledem k věku dotyčného pro veřejnost neveřejné. Chlapce z Boletic přivezla eskorta, k novinářům se nedostal. Chodba byla uzavřená a hlídaná.

Podle neoficiálních informací trpí mladý Tepličan závažnou deviací a je pro veřejnost nebezpečný. Má zakázané jakékoli vycházky z ústavu.

K chování chlapce se v pondělí pro média nechtěl nikterak vyjádřit psychiatr a sexuolog, který ho posuzoval. „Nebudu nic říkat, vše jsem předložil soudu," řekl při odchodu z jednací síně Marek Páv.

V Boleticích může dotyčný školák zůstat do patnáctých narozenin (s přísným režimem), a nebo pak ještě do ukončení školní docházky. Patnáctiny bude mít v závěru října.

Jak to s ním bude dál, o tom soud rozhodne až příští týden. „Dokazování skončilo. Jednání bylo odročeno na 6. října, kdy bude vyhlášen rozsudek," tlumočila novinářům Dana Kolářová, místopředsedkyně teplického soudu.

Za samotnou únorovou vraždu chlapec nijak potrestán nebude, protože mu v té době ještě nebylo 15 let a nebyl tedy trestně odpovědný. Že je obzvláště nebezpečný, dosvědčuje i žádost policie, aby mu byly v ústavu zakázány vycházky, na které jinak mají ostatní děti nárok.

Podle ředitele boletického ústavu u nich žák může dál studovat i na středoškolském stupni. Už by ale nebyl tak hlídaný. Další možnosti má v ruce soud. Může dotyčného poslat do detenčního ústavu nebo zařízení v Ostravě pro mladistvé ve věku 15 až 18 let.

Na jeho sklony k agresivitě ukazuje i další případ. O rok dříve podle policie hodil do výtahové šachty v opuštěném domě svého kamaráda, který pád desetimetrovou šachtou přežil s vážnými poraněními. Útočník tehdy z místa utekl, aniž by mu pomohl.