Úvěrový podvod je založen na tom, že při sjednávání úvěrové smlouvy jsou uvedeny nepravdivé údaje, nebo se podstatná data zamlčela. A to byly většinou případy v teplickém okrese. Od roku 2006, kdy situace v regionu gradovala, se to ale lepší.
„V minulém roce pokračoval výrazný pokles na 223 případů oproti 349 předloni. V roce 2006 to bylo 619 podvodů. Je to návrat pod hodnoty roku 2004, kdy bylo 300 případů,“ vypočítává ze statistik Václav Woska, mluvčí teplické policie.
Spotřebitelské úvěry tak přestaly být na Teplicku dominantní trestnou činností. Byly ale vystřídány podvody mezi občany navzájem. „Nesporně svou úlohu sehrává ztížená dostupnost finančních prostředků. Finanční instituce přitvrdily v podmínkách pro získání, kdežto slepá důvěřivost lidí je stále stejná, což je ve svém důsledku pro pachatele snadnější cesta,“ říká Woska.
V poslední době se stále více objevují zpronevěry finančních prostředků, a to od neodevzdání tržby v řádu několika tisíc korun, až po převody finančních prostředků, to již v řádu několika desítek tisíc korun.
Výjimku tvoří příklad zpronevěry milionu korun, kterou přidává z policejních záznamů minulých dnů mluvčí policie: „Policejní komisař obvinil zaměstnance místní filiálky realitní agentury s celostátní působností, ze spáchání trestného činu zpronevěry. Bylo prokázáno, že nejméně v pěti případech docházelo k machinacím s účetními doklady a stahování finanční hotovosti ve prospěch pachatele. Poškozené realitní agentuře vznikla škoda nejméně za jeden milion korun. Trestní sazba je dva roky až osm let vězení.“