Soud v Teplicích začal rozplétat čtyři roky starou kauzu týkající se kulturního centra Kaskáda v Bílině. Kvůli údajné zpronevěře věcí za 80 tisíc korun a finančnímu podvodu za 200 tisíc stojí před soudem její tehdejší ředitel Martin Berger.

Podle obžaloby během Bergerova působení ve vedení kulturního zařízení zmizela z inventáře elektronika, nábytek a osobní vybavení ředitele jako například kožená diplomatka či diář.

„Nic z toho jsem neukradl. V té době byl v Kaskádě nepořádek v inventurách. Na prakticky všechny věci, co chybí, mám vysvětlení. Než jsem to stačil dát do pořádku, tak mě vyhodili,“ hájil se u soudu Berger.

Na tehdejší údajný „nepořádek“ v majetku Kaskády poukazoval i v případě, když se ho státní zástupce dotazoval, proč si tedy majetek jako ředitel přebíral, případně neupozornil na to, že něco chybí.

„Přebíral jsem kostlivce ve skříni. Nevěděl jsem to přesně. A když jsem to zjistil na základě vlastního auditu, tak už bylo pozdě. Měl jsem výpověď. Poté se teprve podalo trestní oznámení,“ říkal u soudu.

Na evidenci a správu věcí v Kaskádě v době působení ředitele Bergera se ptala také předsedkyně soudu Lucie Yakut. I v tomto případě obžalovaný šéf kulturního zařízení odpovídal, že vše bylo spíše na dobré slovo.

„Žádné papíry se k tomu nepsaly. Zaměstnanci s tím s mým vědomím disponovali, jak bylo potřeba,“ konstatoval Berger. Zároveň podotkl, že o některých odcizených věcech ani nevěděl, že mají v Kaskádě být. „Pro mě byla priorita zajistit kulturní vystoupení a další produkci spojenou s fungováním zařízení. Ne sledovat a řešit v té době, kde co chybí,“ uvedl v soudní síni.

Není to ale jediný případ, za který ho státní zástupce poslal do soudní síně. Coby ředitel Kaskády se měl domluvit s Václavem Štěpkou, zastupujícím soukromou agenturu, na zajištění vystoupení souboru Partička v Bílině.

Za práci spojenou kromě zajištění programu také s propagací celého projektu měla Kaskáda ze svého rozpočtu zaplatit 200 tisíc korun hotově právě Štěpkovi. Jak přitom uvedl státní zástupce v obžalobě, veškeré náklady si hradil přímo realizační tým Partičky sám. „Ačkoli oba věděli, že k plnění smlouvy nikdy nedojde, byla vystavena a proplacena fiktivní faktura,“ stojí v obžalobě.

Václav Štěpka odmítl u soudu vypovídat s tím, že platí všechno, co řekl policii. Stojí si za svým tvrzením, že domluvenou práci ohledně propagace a technického zajištění vystoupení Partičky udělal a za to požadoval zaplacení 200 tisíc korun, což se i stalo.

Obžalovaný Martin Berger se snažil působit v soudní síni sebejistě a na všechny otázky soudkyně i státního zástupce měl odpověď. I když ne vždy v přímých souvislostech. Často poukazoval na čtyřletou prodlevu a že si už přesně nevybavuje, co se tehdy v konkrétních dnech dělo. Vinu necítí.

Soudkyně vyslechla některé svědky a jednání odročila do dalších týdnů, kdy budou výslechy pokračovat. Kdy padne rozsudek, zatím není jisté.