Vondráček podle obžaloby povolil v rozporu se zákonem v září 2010 stavbu elektrárny společnosti Energosun. "Od počátku věděl, že stavba je situována na pozemky, kde to platný a tedy i závazný územní plán Bíliny nepřipouští. V důsledku toho Energosun postavil a dosud provozuje fotovoltaickou elektrárnu s čistým ekonomickým výnosem z prodeje elektrické energie za státem garantované ceny po dobu dvaceti let, a to nejméně ve výši 343,115.000 korun," píše státní zástupce v obžalobě.
Nezákonného povolení si prý všiml tehdejší Vondráčkův podřízený a podal příslušné písemné podání v úřadu. Vondráček údajně podřízenému řekl, že to přehnal, a vyhrožoval mu. "Poškozeného vyzval k tomu, aby podal žádost o rozvázání pracovního poměru a zároveň jej upozornil na to, že pokud kvůli němu ke stavbě fotovoltaické elektrárny nedojde, může skončit zakopaný na místní skládce Chotovenko," píše v obžalobě státní zástupce s tím, že pořízený úředník následně zkolaboval a skončil v nemocnici.
Krajský soud v lednu Vondráčka potrestal roční podmínkou a zákazem činnosti za to, že sám sobě povolil v roce 2008 stavbu vodní a elektrické přípojky ke své chatě v nezastavitelném území chráněné krajinné oblasti.