Skupina dosud nezjištěných pachatelů, pohybujících se v našem regionu, používá tento postup: pod záminkou opravy a odtažení vozidla po havárii, vylákají na poškozených seniorech finanční hotovost. V teplickém případě tak okradli pětaosmdesátiletou ženu o 16 tisíc korun.

Pachatelé používají i další metody:

 • Potřebují půjčit peníze na léčení kolegy po autohavárii a nemají českou měnu, jen eura nebo dolary. Do zástavy dají kabelku s cizí měnou a odcházejí do směnárny. Po krátké době senior zjistí, že v kabelce jsou papírové kapesníky nebo bezcenné papírky.
 • Požádají o uložení svého zavazadla u seniora v bytě, pod záminkou úschovy. Při vyzvednutí požádají o sklenici vody, použití WC, nebo jiným způsobem odlákají pozornost seniora. Tím je připravena krádež.
 • Pachatel se představí jako pracovník firmy – elektrikář, plynař, vodař – tím se dostane do bytu a již má volné pole působnosti nalézt si vhodný okamžik ke krádeži.
 • O každém odečtu měřidel v bytě je uživatel bytu předem seznámen s termínem – nástěnka, vývěska. Nikdy se tato záležitost neřeší individuelně a bez předchozí informace. Pokud vás někdo bude přesvědčovat o okamžité nutnosti odečtu, kontroly spotřebičů, vedení elektřiny atd. do bytu takovou osobu nepouštějte! Požádejte o náhradní termín. O události informujte rodinu a požádejte o přítomnost rodinného příslušníka nebo souseda.
 • Žádná firma ani organizace nenosí peníze občanům domů v hotovosti, ale zasílá je prostřednictvím pošty složenkou, nebo na účet.
 • Pachatelé se vydávají za prodejce zboží – např. přikrývky, oděvy, nádobí a podobně.
 • Pachatelé zneužívají široce publikovaných reklamních nebo soutěžních akcí výrobců, například nabízejí okamžité výhry, cukrovinky, kosmetiku, domácí spotřebiče, atd.
 • Pachatelé navštěvují domácnosti s nabídkou lepšího zabezpečení bytů – zámky, řetízky na dveře. Dostanou se k vám do bytu i ke klíčům od vstupních dveří.
 • Pachatelé se vydávají za zaměstnance kabelových televizí s nabídkou zajištění lepšího signálu – přechod na digitální vysílání. To je pro řadu seniorů technicky méně srozumitelná oblast a přitom o lepší vysílaní projeví zájem. Podvodník vás přesvědčí o nutnosti vstupu do vašeho bytu.
 • Pachatelé se vydávají za členy charitativních organizací, vzbuzují soucit s těžce nemocnými dospělými i dětmi, případně ukáží fotografie těchto nemocných – navodí soucit a otupí pozornost seniora.
 • Pachatelé, a to i muži, jsou schopni se i rozplakat, aby umocnili svůj údajný problém.
 • Vyskytuje se i mnoho případů, kdy seniora někdo na ulici obejme a vydává se za jeho známého. Když se omyl vysvětlí, bývá senior okraden.


Místa, kde se pachatelé kontaktují na své oběti, jsou zcela přirozená. Jedná se především o okolí nemocnic, ulice, náměstí, před obchody, parky a další. Nabízejí se, že pomohou, doprovodí, prostě vzbuzují důvěru. Řada seniorů – obětí trestného činu – pak shodně vypovídá: „vždyť to byl tak slušný člověk, tak dobře vypadal a byl tak laskavý a pozorný“. Pachatelé dokonale vystihnou opuštěnost ve stáří, zneužijí pocitu vyřazení ze společnosti a nezájmu ostatních lidí, a bohužel i v některých případech vlastních členů rodiny. Na ulici nabídnou, že pomohou s těžkým nákupem. Potřebují se dostat do vašeho bytu, kde mají lepší šanci a naději na větší zisk.

Naše upozornění nemá za cíl vzbudit nedůvěru mezi občany. Chceme na příkladech ukázat, čeho jsou pachatelé těchto trestných činů páchaných především na bezbranných seniorech schopni.


Nebojte se zavolat bezplatnou linku 158 a poradit se.

My, policisté ČR, stojíme o každé vaše sdělení, uděláme si na vás kdykoliv čas a trpělivě vás vyslechneme. Jen tak můžete pomoci nejen sami sobě, ale i svým přátelům a kamarádům.


nprap. Václav Woska v.r.
vrchní inspektor