Vymyšlené to měla skupina mladých zlodějů a podvodníků z Teplicka poměrně jednoduše. Policisté je nějaký čas sledovali, než na ně vlítli a pozatýkali je.
Funkční systém
Nejprve někdo ukradl občanku. Z kapsy sportovcům při převlékání v šatnách a nebo třeba v teplické plavecké hale. „Štípacími kleštěmi odstraňovali visací zámky v pánských a dámských šatnách, ze kterých kradli peníze, mobilní telefony, doklady a další cenné věci. S kradenými doklady pak objížděli prodejny a s pomocí dalších kompliců pokračovali v uzavírání úvěrových smluv a nákupech iPhonů a to v desítkách případů," shrnul Daniel Vítek z teplické policie.
Muselo to být rychle
Když už tedy měli cizí doklady, museli rychle najít někoho, kdo se alespoň trochu podobá fotografii. Uplatili ho podílem na zisku, aby s nimi spolupracoval. Dali mu jasné pokyny a vyslali ho do obchodu, kde sepsal úvěrovou smlouvu na drahý telefon. Policie jich zpětně zajistila několik. Něco už stačili mezitím prodat.
Jeden z mladistvých dokonce na popud starších spolupachatelů neváhal o doklady okrást své rodiče.
„Protože mezi vrstevníky nenašli nikoho podobného, oslovili matku své spolupachatelky, která si pak ve dvou případech zažádala o úvěr na nákup zboží v hodnotě přes šedesát tisíc korun," poznamenal k protizákonnému podnikání devítičlenného gangu mladých lidí Daniel Vítek z teplické policie.
V dalším případě 20letý muž, který se podílel na všech skutcích, okradl o občanský průkaz kamarádku, u které byl na návštěvě a s jeho pomocí opět získali další iPhony.
Část kupu se podařilo zajistit
Celkem si organizovaná skupina z prodejen odnesla iPhony v hodnotě kolem 350 tisíc korun, které následně prodávali do bazarů, nebo přes internetové inzertní servery. Kriminalisté, kteří byli skupině od ledna na stopě, zatím zajistili mobily v hodnotě kolem 170 tisíc, po dalších se zatím pátrá.
O další úvěry na nákup telefonů v hodnotě kolem 150 tisíc korun se pachatelé pokusili bez úspěchu, buď jim nebyla půjčka poskytnuta úvěrovou společností, nebo měli podezření prodavači kvůli neshodě mezi žadatelem o peníze a fotkou na předložených dokladech.
Komplikovaný případ byl díky usilovné práci všech spolupracujících policejních složek naštěstí objasněn, v opačném případě by skupina v krádežích a podvodech pokračovala a způsobená škoda by byla daleko vyšší. Některé telefony už jsou bohužel někde v asijských zemích, kam je poslal muž, kterému skupinka mladých lidí prodala část z podvodem nabytého zboží .
Případ míří k soudu
Celý případ poputuje k teplickému soudu. Některým z povedené party hrozí až osmileté vězení.
Všichni se k podvodům a zlodějinám přiznali, do doby soudu zůstávají na svobodě.