Případ se týká nenávistného komentáře pod fotkou prvňáčků na sociální síti, kdy měl muž jménem Vítězslav K. podle obžaloby na Facebooku komentovat fotografii třídy teplických prvňáčků s romskými, arabskými a vietnamskými dětmi slovy: „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“

Krajský soud loňské zprošťující rozhodnutí teplického soudu zrušil po odvolání státního zástupce Pavla Norka. Celou kauzu nařídil projednat znovu, včetně výslechu obžalovaného. Ten se k opakovanému líčení na pozvání soudkyně v pondělí sice dostavil, ale odmítl se v dané věci vyjádřit.

Policie právě jeho označila za jednoho z těch, kdo měl psát rasistické komentáře pod fotku prvňáčků zveřejněnou před třemi lety na webu Teplického deníku v rámci seriálu představování prvňáčků. Fotografie, která se okamžitě začala šířit po sociálních sítích, zobrazovala třídu, do které chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Za podněcování k nenávisti k etnické skupině hrozily Vítězslavu K. až tři roky vězení. Teplický soud vloni uznal, že příspěvek Vítězslava K. byl rasistický. Autora ale nepotrestala. „Nebylo prokázáno, že uvedený facebookový profil, ze kterého byl napsán komentář, patří obžalovanému,“ uvedla soudkyně v dubnu při odůvodnění rozsudku. Důkazy pro to podle ní byly pouze nepřímé. „S tím ale nesouhlasím, proto jsem se odvolal,“ reagoval na to státní zástupce Pavel Norek.

Jednání v této kauze bude pokračovat v dubnu, kdy jsou na pořadu další výslechy svědků.