Horčík před soudem nevypovídal, v přípravném řízení se ke všemu přiznal. Poprvé vraždil v prosinci 2010 v Novém Jičíně. Na severní Moravu se přestěhoval za přítelkyní. K činu ho vedla finanční tíseň. "Jel jsem do Nového Jičína hledat brigádu. Potřeboval jsem peníze na nájemné. Měl jsem v té době půjčky a exekuci na plat," řekl Horčík. První oběť si vybral náhodně. Podle svých slov zazvonil na rodinný domek, otevřela mu jednasedmdesátiletá seniorka. "Zatlačil jsem jí dovnitř a řekl jsem, že chci peníze. Začala křičet. Asi ze strachu jsem vytáhnul nůž a bodnul jí. Potom jsem utekl," popsal Horčík. Podle žalobce ženě zasadil 15 ran.
Podruhé zabíjel letos 11. dubna. Obětí byla babička jeho blízkého kamaráda. Horčík před činem podle svých slov trávil několik nocí venku a u staré paní chtěl přespat. Do jejího se k ní do bytu vloudil pod záminkou, že chce poradit, jaký dárek má koupit jejímu vnukovi. Poté seniorce řekl, že chce v bytě přespat. Žena to odmítla a když pohrozila, že zavolá policii, Horčík do ní strčil tak, že si rozbila hlavu o rám dveří. "Ze strachu z přivolání policie vběhl do kuchyně, z kuchyňské linky vzal nůž s délkou čepele 12,5 centimetru, šel do koupelny, přikročil zezadu k poškozené a v úmyslu způsobit jí smrt, nožem zasadil poškozené celkem sedm bodných ran," popsal vraždu státní zástupce. Seniorka na následky zranění zemřela.
Horčík pak podle žalobce její tělo vysvlékl, umyl a odtáhnul do kuchyně. Zřejmě se i sexuálně uspokojil, protože na místě činu zůstalo jeho semeno. Seniorka ale zneužitá nebyla. V domě pak přespal. Ve snaze zakrýt stopy druhý den ráno naplno pustil plynové hořáky a zapálil svíčku a odešel. Tělo našli příbuzní oběti. "Ležela na zemi, ruce měla rozhozené, byla vysvlečená. Hned jsme volali policii," popsala dcera zavražděné. Puštěný plyn pak uzavřeli policisté.
Kriminalisté pátrali po vrahovi více než dva týdny. Genetické stopy nalezené na místě činu porovnali se vzorky v databázi a našli shodu s DNA nalezenou na místě vraždy starší ženy z Nového Jičína.
Horčík vražd lituje. "Dal bych všechno za to, abych to mohl vrátit. Ne kvůli sobě, ale kvůli všem, kterým jsem ublížil," přečetla z jeho výpovědi předsedkyně senátu Kamila Krejcarová. Hlavní líčení pokračuje výpověďmi svědků. Příští týden budou vypovídat znalci.