Okresní soud v Litoměřicích v pátek vynesl rozsudek, v němž se, na základě návrhu státní zástupkyně, zprostil obžaloby.

Výpovědi a znalecké posudky se lišily
V případu vypovídala řada lékařů, kteří se účastnili porodu Venduly Bečkové, dále několik odborníků a znalců z oboru gynekologie a porodnictví. Soud měl k dispozici čtyři lékařské posudky.

Ne všichni znalci se ve svých výpovědích shodli, některé posudky si dokonce odporovaly. Nic z důkazního materiálu ale nepotvrdilo fakt, že by porodník při vedení císařského řezu postupoval non lege artis. Smrt Venduly Bečkové podle pitevního protokolu způsobila vzácná porucha – embolie plodovou vodou. Poranění, které jí porodník při císařském řezu způsobil, podle posudků mohlo, ale také nemuselo zapříčinit smrt pacientky.

Roman Bečka: Nejsem překvapen
Romana Bečku verdikt soudu příliš nepřekvapil. „Věděl jsem od začátku, jak to dopadne. Doktoři se vzájemně kryjí,“ uvedl Roman Bečka po skončení jednání.

Již dříve poukazoval na to, že nemocnice podle něj manipulovala se zdravotní dokumentací a péče o jeho ženu byla zanedbaná. „Oni věděli od začátku, co se děje. Já měl být u porodu, ale tam mě už nepustili. Tvrdili mi, že manželka je po celkové narkóze a že ji uvidím druhý den, ale přitom už věděli, že to nezvládli,“ říká Roman Bečka.

Kauza Bečka
Roman Bečka, jemuž zemřela žena Vendula při porodu císařským řezem v litoměřické nemocnici, zůstal sám se třemi syny. Je přesvědčený, že lékaři, pod vedením gynekologa a porodníka Otmara Sovy, jsou odpovědni za smrt jeho ženy. Nemocnici žádá o odškodné ve výši 960 tisíc korun. Soudní proces s lékařem Otmarem Sovou byl ukončen, občanskoprávní řízení o výši odškodného pro něj a jeho děti ještě pokračuje.

Nespokojen s rozsudkem je i Bečkův advokát Kolja Kubíček. Žaloba ihned podala odvolání ke všem výrokům rozsudku, a to bez ohledu na znění zákona.

„My nemáme možnost k opravnému prostředku, ale já jsem ho přesto podal, a to s tím cílem dostat to až k ústavnímu soudu a vymáhat změnu zákona,“ uvedl s tím, že státní zástupkyně by neměla navrhovat zproštění obžaloby. „Tímto vlastně znemožnila soudu jakékoliv další jednání,“ vysvětlil Kubíček.

Zproštění obžaloby neprokázali
V postupu státní zástupkyně vidí Kubíček zásadní chybu. Podle jeho slov mohla v případě neprokazatelnosti zavinění smrti překvalifikovat trestný čin na ublížení na zdraví. „Soudkyně uvedla, že k činu došlo, ale nespatřuje v něm trestný čin. Přitom prvotní příčinou úmrtí bylo těžké ublížení na zdraví, které lékař způsobil špatným postupem. To, že smrt způsobily jiné důvody, je druhá věc, ale tohoto se nepochybně dopustil a to je nutné prošetřit,“ uvedl Kubíček.

Obžaloby zproštěný lékař se k rozsudku nevyjádřil. Jak uvedl již během prvního stání, není si vědom, že by způsobil něco, co stálo v obžalobě. Obhajoba si ponechala lhůtu na odvolání.

Vše o kauze v sekci Související články vpravo!