Opřel si únavou na pár minut čelo o ruce položené na baru v herně. Když se po dvaceti minutách probudil, chyběla mu v kapse peněženka. Chtěl tedy zavolat policii. Následně zjistil, že vlastně ani nemá čím. Kombinace alkoholu a únavy nedávno stála Martina deset tisíc korun.

BÁL SE MANŽELKY

Po cestě domů si vše rozmyslel. Z obavy před manželkou policii nic nehlásil. „Nové doklady jsem si vyřídil na úřadě, koupil nový telefon a život jde dál,“ směje se dvaapadesátiletý Martin z Teplic.

Na Teplicku to nebyl v poslední době jediný případ, kdy spánek dotyčného přilákal zloděje. Tepličtí policisté o víkendu řešili podobné dva. Jeden se stal v Dubí, kdy spícímu muži na lavičce ukradl v parku neznámý zloděj čtyři tisíce korun. Na policisty se obrátil také muž, který opilý usnul o víkendu na terase restaurace v centru Teplic.

„Když jsem se pak kolem čtvrté hodiny ráno probudil, tak jsem měl roztrženou kapsu u kalhot. Zmizely mi klíče, mobil a peněženka s doklady,“ vyprávěl při výslechu. V obou případech policie po zlodějích pátrá. Hrozí jim pobyt ve vězení na dva roky.

Konkrétně kapesní krádeže tvoří z celkového objemu krádeží nahlášených lidmi na policii přibližně deset procent. V loňském roce statistiky evidují sedm desítek kapesních krádeží.

Podle Daniela Vítka z teplické policie jsou spící lidé na veřejnosti pro zloděje snadno dostupným cílem. Podobně jako ti, co se tlačí v autobusech nebo třeba na poutích. Přitom lidé jsou nepoučitelní.

MOHOU SI ZA TO SAMI

„V mnoha případech si za to mohou sami. Peněženku napěchovanou papírovkami nosí v zadní kapse u kalhot. Když jim ji pak někdo vytáhne, ani to necítí,“ vypráví ze zkušeností Ilona Gazdošová Novotná, která působila u teplické policie jako preventistka a na přednáškách lidem radila, jak se před zloději ochránit.

„Spící člověk je pro zloděje snadným terčem. Zvláště, když má třeba svoji příruční taštičku položenou jen tak vedle sebe. Stačí chvilka a je pryč,“ zmiňuje jednu z nejčastějších chybu při ochraně příruční tašky.

Podle Karla Blascheho z teplického magistrátu převažují nahlášené ztráty dokladů mnohonásobně jejich odcizení. A to až šestinásobně. „Vloni jsme v Teplicích zaevidovali dvě stovky odcizených dokladů, zatímco nahlášených ztrát bylo dvanáct set,“ vypočetl vedoucí ze statistik.

Nechat si vyrobit nové doklady není zadarmo. Za nový občanský průkaz zaplatíte stovku. Navíc tím ztratíte čas čekáním na úřadech.

„Bez toho jsem ale jako bez rukou. Potřebuji řidičský průkaz do práce, občanku na poštu, když mi přijde dopis. Na všechno čekáte,“ vypráví Martin z Teplic. Na druhou stranu přiznává, že si za to může sám. „Hodně drahá zkušenost,“ podotýká.