Na Krajský soud v Ústí nad Labem se obrátili letos v říjnu odsouzení Jan Šafář a Radek Plíšek s návrhem na povolení obnovy řízení v jejich trestní věci.

Těsně před Vánocemi jejich žádost o obnovu řízení byla trestním senátem ústeckého krajského soudu projednána a zamítnuta.

Příběh z Lounska

Oba muži byli odsouzeni každý k 5 letům vězení a pokutě 300 000 Kč. Aby byla povolena obnova jejich procesu, chtěli vyslechnout jednoho svědka, který v době procesu před policií zmizel, ale teď již odpočívá ve Věznici Ostrava Heřmanice. Také navrhli výslech znalce, který došel k menší výši daňového úniku, což pro odsouzené bylo příznivé.

Nebylo jim to nic platné. Stále platí to, co bylo řečeno u ústeckého krajského soudu: Nejméně od roku 2004 až do 26. května 2005, kdy zasáhla policie, bez povolení k dovozu a přijímání tabákových výrobků, shromažďovali tabák a komponenty k výrobě cigaret, zejména filtry, pásky, balicí papír, obalové kartony, krabičky a další věci. A v tajně instalované továrně na Lounsku z komponentů pilně vyráběli cigarety.

Podle rozsudku Jan Šafář a Jiří Klanica založili a řídili skupinu, jejímiž členy byli spoluobžalovaní Radek Plíšek, Dušan Pavelka, Marek Boguslaw Janicki, Josef Miřatský, Tomáš Pail, Dušan Pončík, Jan Šimůnek, Martin Kůla, Jiří Ghandi, Vladyslav Rozhyn, Petr Zelinka a zemřelý Rudolf Rychnovský.

Chlumčany č. p. 94

Výroba cigaret probíhala na základě pokynů Jana Šafáře, Radka Plíška, Dušana Pavelky a Josefa Miřatského na různých místech okresu Louny, zejména v Chlumčanech č. p. 94, kde byla utajená výrobní linka. O její chod a údržbu se staral Polák Marek Boguslaw Janini. Zde byly baleny vyrobené cigarety a připraveny k cestě do světa kuřáků.

Marná snaha

„Soud dospěl k závěru, že svědek i znalec nemohli zvrátit pravomocné závěry krajského soudu a odvolacího vrchního soudu," uvedl předseda senátu Ivan Elischer.

Oba odsouzení nebyli schopni se ani dohodnout na verzi, která by vyhovovala oběma. Plíškovo tvrzení je podle soudu v rozporu se závěry znaleckého posudku, který byl ve prospěch Šafáře.