Postřelený Vietnamec je již mimo akutní ohrožení života. Kriminalisté prodejce z asijské tržnice po operaci již vyslechli, uvedla dnes (neděle 23. 11. 2008) pro Deník severočeská kriminalistka Helena Pšeničková.

Čtyřicetiletý Vietnamec byl v osudné páteční ráno ve vedlejším stánku, když náhle zaslechl výstřel. Proto vyšel ze stánku ven, aby se podíval, co se děje. To se mu stalo málem osudným. Vrah, který zastřel dvacetiletého Vietnamce jej uviděl a jako po nepohodlném svědkovi po něm také vystřelil. Maskovaný muž chtěl druhého Vietnamce také zabít. Jen náhodou nezasáhla střela srdce nebo blízké cévy. Muž byl sice vážně zraněn, ale útok přežil.

Podle Pšeničkové zatím není ani známo, zda střelec byl Vietnamec nebo Evropan. Vražednou událost ohlásil v pátek krátce po 6.40 hod. anonym na městskou policii v Dubí. Uvedl pouze: „Na tržnici došlo ke rvačce.“ Muselo se jednat o místního člověka, protože nevolal žádnou z tísňových linek. Telefonoval na pevnou linku místní městské policie, tedy na číslo, které znají jenom místní lidé. Podle hlasu se jednalo o Čecha.

JAK TO VŠECHNO BYLO:

Dva Vietnamci mezi městem Dubí na Teplicku a Cínovcem na tržnici proti hotelu Dubín se dnes (pátek 21. 11.) ráno v 6.40 hod. stali obětí střelby. Původně se předpokládalo, že šlo o vyřizování účtů v komunitě. Ale údajně měl na dva Vietnamce střílet muž, který nebyl Asiat.

Střelec s kuklou na hlavě po střelbě utekl. Jeden Vietnamec ve věku 20 let, na místě zemřel, čtyřicetiletý Vietnamec byl přepraven do teplické nemocnice, potvrdil Tomáš Pykal, ředitel městské policie v Dubí.

Podle severočeské kriminalistky Heleny Pšeničkové je vyšetřování na začátku, ale prakticky je jisté, že se neznámý střelec dopustil vraždy a pokusu vraždy.

Vážně zraněný Vietnamec byl střelen do hrudníku a byl operován. Policisté s ním sice mluvili, ale bližší informace neuvolnili. Stále platí, že vrah je neznámý a zmizel.

Anonymní telefonát

Vražednou událost ohlásil anonym na městskou policii v Dubí. Uvedl pouze: „Na tržnici došlo ke rvačce.“ Muselo se jednat o místního člověka, protože nevolal žádnou z tísňových linek. Telefonoval na pevnou linku místní městské policie, tedy na číslo, které znají jenom místní lidé. Podle hlasu se jednalo o Čecha.

Vraždící fantom

Na začátku vyšetřování policisté věděli z výpovědí Vietnamců, že z místa vraždy měl utíkat muž s kuklou na hlavě. Byl to Evropan, tedy asi Čech. Jenže je to jen odhad, snad podle výšky postavy a držení těla.

Nikdo nevěděl o koho se jedná, ani kam zmizel. Údajně měl utéci do lesa. Ve skutečnosti to neznamená žádnou stopu, protože pro vraha mohlo být jen otázkou několika minut, aby nastoupil na jiném místě do připraveného vozu a odjel.

Nelze proto vyloučit, že střílet mohl kdokoliv, i Vietnamec, nebo jiný cizinec, nejen český občan.

Vyšetřovací verze

Podle hovoru mezi Vietnamci se mělo při střelbě jednat o peníze. Podle jiných informací ale nebylo podle letmého pohledu nic ukradeno. To potvrdila i kriminalistka Pšeničková. Policie proto musí prozatím počítat s řadou vyšetřovacích ver­zí.

Jednou z verzí je, že došlo k vyřizování účtů mezi vietnamskými mafiemi. Jenže Vietnamec, který byl policisty nalezen mrtvý v černém voze VW Passat, stejně jako jeho postřelený soukmenovec, na tržnici patřili spíše mezi prodejce – pěšáky. Potvrdil to ředitel místní městské policie Pykal.

Osobní spor? Potom by stěží byl asi útočníkem Evropan. Otázkou ale je, zda pod kuklou byl vrah evropského typu. Nelze vyloučit, že Vietnamci mohou zastírat, že došlo k dalšímu z řady osobních incidentů, ke kterým na tržnicích údajně dochází.

Loupežná vražda? Tuto variantu nemohou policisté vyloučit. Podle Pykala v letech 2007 a 2008 došlo v oblasti města Dubí ke dvěma loupežným přepadením. V obou případech se jednalo ale o drobnější případy, kdy se lupiči zmocnili celkem bezvýznamného množství zboží. V obou případech šlo o Čechy.

Křižovatka vlivů

K vraždě došlo na silnici E55, která byla známá od německých hranic přes Dubí do Teplic jako silnice prostitutek a klubů či hotelů poskytujících ve dne v noci sexuální služby. Dálnice D8 uvrhla trasu E55 do zapomnění, přežívá několik posledních nočních erotických klubů. Na ně se dnes váží jen prostitutky druhé kategorie, potulují se zde i narkomané.

K těmto faktorům lze ještě přidat v Dubí tři vietnamské tržnice a tudíž i různé obchodní zájmy a osobní vztahy cizinců. (ro)

Přidáno video z místa.

Na této vyhlášené tržnici se nestřílelo poprvé. Například v roce 2003 se zde popraly dvě desítky vietnamských stánkařů. Tehdy incident začal nejprve hádkou dvou trhovkyň. Jedna z žen si podle svědků zavolala na pomoc svého známého. Ten udeřil druhou ženu do tváře a tím rvačku odstartoval. Do pranice se postupně zapojili další stánkaři. Jeden z nich nakonec vytáhl zbraň a zamířil na čtrnáctiletého chlapce. Několikrát stiskl spoušť, nikoho ale netrefil. Pak vše ukončila přivolaná policie, která přijela na místo.

Úspěšným zásahem při kontrole stánkařů letos v březnu bylo na tržnici u Dubínu odhaleno 37 ks střeliva a pouzdro od pistole. Vše se ukrývalo v jednom ze stánků, ve skrýši umístěné ve stropním prostoru. Na munici upozornil služební pes, kterého mají celníci. Jednalo se o ostrou munici typu 7,65 Browning.