Povedenou a sehranou dvojici zadržela ochranka a předala policii. Nikdo neví, kolikrát se jí to už předtím povedlo. Soud ještě neproběhl.

Od té doby, co se na to přišlo, se žena teplickému soudu vyhýbá. Ve středu dopoledne se nedostavila k hlavnímu líčení už podruhé. Soudci došla trpělivost a vydal na ženu zatykač s tím, že na další termín soudního přelíčení už bude tato povedená matka přivedena v policejních poutech z nedaleké vazební věznice. Za pokus o krádež hrozí ženě ze Slovenska až tři roky vězení.

Čtěte také. Soud s ženou, která údajně učila krást syna, v Teplicích nezačal

Případ sehrané dvojice zachytily kamery v supermarketu. Ve středu se k soudu dostavil také zaměstnanec potravinového obchodu, který ženu celou dobu sledoval na kamerách.

SEHRANÁ DVOJICE

Už podruhé musel přijít zbytečně. Na chodbě novinářům popsal, co se stalo. „Byl jsem v kanceláři a sledoval monitory. Viděl jsem, jak paní dává zboží svému synovi do batohu. Zavolal jsem ostrahu. Paní pustila syna předním vchodem, aby utekl. Já jsem ho chytil. Pak jsme zadrželi ženu, která nechtěla ukázat žádný průkaz totožnosti. Tak jsme počkali na policii a ta si ji odvedla," řekl před začátkem líčení zástupce vedoucí v supermarketu. Chlapec podle něj se svou matkou spolupracoval.

Soudce Miroslav Čapek už po první absenci u soudu chtěl nechat ženu předvést. Trvalé bydliště má na Slovensku, do Teplic dojíždí za rodinou. Opakovanou obsílku si prý převzala. V místě ohlášeného pobytu, kam si pro ni poté, co opět nepřišla, přijela ve středu policie, se ale nevyskytovala. Prý musela náhle s dítětem k lékaři.

„Pokud ji neseženeme, vydám na ni zatykač," konstatoval předseda trestního senátu. Líčení odročil na neurčito.

Mohlo by vás také zajímat: Notorického zloděje letos chytli už podesáté. Naposledy ukořistil dvě čokolády

Případy, kdy děti kradou, mají v policejních statistikách mizivé procento. Nicméně stávají se. Ředitel teplických strážníků Michal Chrdle vzpomíná na případ z dávnějších let, kdy rodiče nutili své děti krást v marketu čokolády. Přesně věděli, do kolika peněz jim to projde.

KRADLI A JEŠTĚ SI VYMÝŠLELI

Neobvyklý spor mezi majitelem večerky v Děčíně – Boleticích a dvěma malými romskými chlapci řešili v minulosti městští strážníci v Děčíně. Prodejce nejprve vytáhl za trička z obchodu dva školou povinné chlapce s tím, že mu tam kradli věci. Mladíci si to ale nechtěli nechat líbit, tak zavolali na prodejce policii s tím, že je bije. Krádež se neprokázala. Strážníci pak na místě oběma hochům domluvili.

A přidejme ještě jeden případ přímo z ulic v Litoměřicích. V novinovém stánku ve vestibulu nemocnice ukradl malý chlapec časopis. Při odchodu ven pak časopis ukázal tátovi a povídá: „Hele tati, co jsem šlohnul". Reakce otce příliš výchovná nebyla: „Hezky synku," řekl a poplácal ho po zádech.

Vloni měly děti do 15 let na svědomí přes 1300 trestných činů. Nejčastěji krádeží.

Podle psychologů děti potřebují od rodičů při výchově získat jasně dané hranice, což znamená, získat jasnou představu o tom, co se může, a co se nemůže. Ne vždy se to ale všem rodičům podaří.
Za tzv. dětskými krádežemi jsou především děti z romských rodin. Policejní psycholog Josef Kovářík už v minulosti prostřednictvím Deníku konstatoval, že třicátníci a čtyřicátníci se v romské populaci cítí na okraji společnosti, jsou agresivně naladěni.

„Panuje obava, že jejich děti mohou být ještě militantnější. Je všedním jevem, že v deseti letech sprostě nadávají učitelům a lidem v sousedství, považují za součást své klanové či rodinné kultury přilepšovat si kdykoli příležitostnými krádežemi. A preventivně se bránit proti tlaku okolí stále vzrůstající agresivitou," konstatoval policejní psycholog.

Čtěte také: Řidiči autobusů mají termín stávky. Odbory rozhodly o 6. dubnu